Kultúra

V SNM možno spoznať významné nálezy odkryté pri budovaní obchvatu Bratislavy

Spoznajte najnovšie výskumy z okolia Bratislavy, ktoré odkryli nálezy a zistenia, aj prepísali dejiny obcí na východnom a južnom okraji hlavného mesta.

Ilustračný obrázok k článku V SNM možno spoznať významné nálezy odkryté pri budovaní obchvatu Bratislavy
16
Galéria
Zdroj: TASR

Nový prednáškový cyklus Archeologická kaviareň začalo v tomto roku organizovať Archeologické múzeum Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave.

Archeologická kaviareň

V utorok 19. februára o 16:30 hodine sa účastníci prednášky s názvom Diaľnica do minulosti v priestoroch Objavovne Prírodovedného múzea v sídelnej budove SNM dozvedia o nečakaných nálezoch na trase budovaného obchvatu Bratislavy.

Andrej Žitňan zo spoločnosti Via Magna predstaví najnovšie výskumy z okolia Bratislavy v rokoch 2016 – 2018, ktoré odkryli nálezy a zistenia, aj prepísali dejiny obcí na východnom a južnom okraji hlavného mesta. Hovoriť bude najmä o významných odhaleniach na troch lokalitách. Rozsiahlom pohrebisku z obdobia Avarského kaganátu (8. storočie) v Podunajských Biskupiciach, v katastri tejto obce o dvorci germánskeho veľmoža z neskorej antiky (4. storočie), ktorý ukazuje na kontakty miestnych Germánov s Rímskou ríšou i o pohrebisku z obdobia Veľkej Moravy medzi obcami Vajnory a Ivanka pri Dunaji.

„Spoluorganizá­torom cyklu je Eisnerova spoločnosť archeologická, ktorá sa hlási k odkazu akademika, univerzitného profesora Jana Eisnera, zakladateľa modernej slovenskej archeológie. Ide o úzke zoskupenie mladej generácie archeológov z viacerých odborných inštitúcií v Bratislave, ktorých spája láska k archeológii a chuť posúvať ju bližšie k ľuďom,“ informuje vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Prednášky sú raz mesačne pre širokú verejnosť so záujmom o dejiny zamerané na rôzne obdobia praveku, protohistórie a včasného stredoveku. Ich súčasťou je diskusia s autormi.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku a Instagrame.

Archeologické nálezisko v Bratislave
16
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM