Adriana Banásová Rôzne

V našich uliciach sa opäť štrajkovalo! Pred ministerstvo dopravy prišli demonštrovať nespokojní poštári

Sociálka vyššia ako plat? Na pošte možné! Aj takýto transparent dnes držali v ruke nespokojní poštári, ktorí sa zišli v Bratislave pred ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií. Proti nízkemu platovému ohodnoteniu a pracovným podmienkam prišli protestovať stovky zamestnancov Slovenskej pošty.

Ilustračný obrázok k článku V našich uliciach sa opäť štrajkovalo! Pred ministerstvo dopravy prišli demonštrovať nespokojní poštári
Zdroj: TASR

Stretnutie neorganizovala ani jedna zo štyroch odborových organizácií, ktoré v rámci Slovenskej pošty pôsobia, ale priamo zamestnanci. „Stretli sme sa pre našu dlhoročnú nespokojnosť, ktorá bola nevypočutá zo strany zamestnávateľa,“ vysvetlil jeden z organizátorov stretnutia Zdenko Jonek.

Podľa neho prišli na Námestie slobody poštári z celého Slovenska – Košíc, Žiliny, Banskej Bystrice, Nitry, Trnavy. „Mzdy sú naozaj poddimenzované. Zamestnanci pracujúci za priehradkou či doručovatelia zarábajú do 500 eur mesačne, čo je na dnešné pomery na Slovensku absolútne nereálne, a z toho musia živiť rodiny, poniektorí platiť hypotéky, účty,“ ozrejmil jeden z dôvodov ich nespokojnosti.

„Viem, čo poštárska práca obnáša, na pošte robím 18 rokov a milujem svoju prácu a viem, aká je ťažká. To, čo nám naložilo naše novodobé vedenie, nie sú splniteľné kvóty. Plány sa nedajú splniť a nie sme za to ani zaplatení,“ uviedla poštárka Barbora Noskovičová. Veľa jej kolegov podľa nej dnes neprišlo preto, že majú strach z prípadných postihov zo strany zamestnávateľa.

Štátny podnik v súvislosti so stretnutím zamestnancov reagoval, že všetky štyri odborové organizácie pôsobiace v Slovenskej pošte sa od týchto aktivít verejne dištancovali a vyzvali zamestnancov, aby sa nenechali zlákať nereálnymi sľubmi.

Vysoká účasť a požiadavky

Dnešnú akciu poštárov však účasťou podporil predseda Slovenského odborového zväzu pôšt a telekomunikácií Milan Brlej. Uviedol, že stretnutie vníma ako podporu pre rokovania odborov so zamestnávateľom. „Veľmi veľkú podporou. Som prekvapený, koľko ľudí sem prišlo z celého Slovenska,“ povedal.

Zamestnanci sa podľa organizátorov vopred dohodli na desiatich požiadavkách, ktoré prezentovali na dnešnom stretnutí. V prvom rade žiadajú, aby sa mzdové ohodnotenie radových zamestnancov Slovenskej pošty zvýšilo na úroveň celoštátneho priemeru, teda podľa nich na 800 eur v čistom. Naproti tomu by mali klesnúť platy vrcholového manažmentu.

Zamestnanci okrem iného požadujú aj preplácať zastupovanie, prácu cez víkendy v nákupných centrách, zvýšenie prémií za splnenie predaja produktov či zrušenie odpisovania elektromerov a plynomerov po pracovnom čase.

„Situáciu v Slovenskej pošte považujeme dlhodobo za náročnú a spolu so sociálnymi partnermi venujeme veľa úsilia, aby sme dokázali zabezpečiť pri výraznom poklese záujmu o tradičné poštové služby prácu a mzdu pre našich zamestnancov,“ reagovala na stretnutie poštárov hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová.

Zdôraznila, že pošta dosiahla pozitívne hospodárenie druhý rok po sebe a za posledné tri roky sa zvýšili priemerné mzdy o približne desať percent bez redukcie zamestnanosti. „V tomto roku prvýkrát dostanú všetci zamestnanci podielovú odmenu za tento výsledok. Spolu takmer milión eur, čo znamená, že v mesiaci máj bude vyplatená odmena minimálne 50 eur každému zamestnancovi s úväzkom 37,5 h,“ doplnila Pondelová.

ilustračná foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM