Rôzne

Panelák sa môže ľahko stať pascou: Stavby skrývajú „nášľapné míny“

Bývate v paneláku alebo staršom bytovom dome? Skontrolujte si spoločné priestory a odpracte veci, ktoré zavadzajú pri únikových cestách.

Ilustračný obrázok k článku Panelák sa môže ľahko stať pascou: Stavby skrývajú „nášľapné míny“
16
Galéria

Spolu s namontovaním senzorov je to to najmenej, čo môžete vo svojom bytovom dome urobiť, aby ste zvýšili bezpečnosť. Minuloročná tragédia v Prešove sa totiž môže kedykoľvek zopakovať.

Nezodpovední vlastníci

Stačí navštíviť zopár panelákov na najväčšom slovenskom sídlisku v Petržalke a je jasné, že nejde o zbytočné strašenie.

Aj správkyňa bytov a technička požiarnej ochrany Juliána Michaláčová na základe každodenných skúseností vraví, že situácia je naozaj alarmujúca.

„Staršie bytové domy nie sú vybavené hasiacimi prístrojmi, existujúce hydranty sú veľmi často zamknuté, únikové cesty zapratané rôznymi vecami. Ľudia si neuvedomujú, že je to obrovské riziko,“ upozorňuje odborníčka.

Problémové rekonštrukcie

Nové bytovky sú na tom podstatne lepšie, pri ich výstavbe sa už totiž musela dodržiavať prísnejšia legislatíva. V časoch socializmu, keď vyrástla väčšina našich panelákov, ešte také prísne predpisy neplatili. Na každom poschodí preto nájdete hasiaci prístroj, všade sú požiarne dvere, bezpečnostné štandardy sú omnoho vyššie.

Paneláky sú na tom horšie a často sú na vine aj nezodpovední vlastníci bytov. Nielenže problematicky prestavali spoločné priestory, aj úpravy ich vlastných bytov môžu niesť v sebe veľké riziká.

„V spoločných častiach sa často stáva, že po rekonštrukciách sa kedysi otváracie okná dnes otvoriť nedajú a zaniká možnosť vetrania. V bytoch zas najčastejšie vznikli problémy pri úpravách kúpeľní. Stupačky medzi bytmi by mali byť robené tak, aby v prípade požiaru neprešiel dym z jedného bytu do ďalších. Toto však mnohí odignorovali," dodáva Juliána Michaláčová.

Prestavby bytov

Aj panelákové byty sú dnes riadne drahou záležitosťou a tak sa ich vlastníci snažia prerobiť si ich tak, aby sa v nich žilo skutočne dobre. Akékoľvek búranie by si mal však každý riadne premyslieť.

Dnes je moderné mať spojenú obývačku s kuchyňou a nielen preto často padajú pri prestavbách priečky. Vlastníci toto robia často na vlastnú päsť, no odborníci varujú, že i keď vám to odobril statik, nemusí to znamenať, že je všetko v poriadku.

Keď viacerí vybúrajú vo svojich bytoch priečky, statika domu sa narúša.

„Ľudia idú sami proti sebe a často si to ani neuvedomujú. Všetky konštrukcie v bytových domoch sú totiž spoločné. Takmer všade sa hrubo podceňuje kontrola spojov obvodového plášťa. To sú obrovské nášľapné míny, raz sa to vráti v podobe praskania panelov," burcuje prezident Stavebnej komory SR Ivan Pauer.

Chýbajúca legislatíva

Správcovia považujú za alarmujúce, že neexistuje poriadna evidencia stavebných úprav v domoch. Vlastníci ich často nenahlasujú a ani zákony nedovoľujú správcom primerane zasiahnuť.

Najjednoduchšia cesta ako zabrániť ďalšej tragédii, podobnej tej v Prešove, je inštalácia signalizačných zariadení, ktoré zachytia oheň aj únik plynu hneď ako sa objaví problém. Je to lacné a efektívne čiastočné riešenie.

V dlhodobejšom horizonte však potrebujeme novú legislatívu. Takú, ktorá by zabránila porušovaniu pravidiel a trestala ich vysokými pokutami.

Byty v Bratislave
16
Galéria

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM