Rôzne

Devínska Nová Ves ponúkne prvákom aj chorvátčinu

V mestskej časti by mohli od septembra otvoriť prvácku triedu, v ktorej by sa deti učili aj po chorvátsky.

Ilustračný obrázok k článku Devínska Nová Ves ponúkne prvákom aj chorvátčinu
Zdroj: TASR

Devínsku Novú Ves kedysi založili práve Chorváti a vyučovanie ich jazyka by bolo preto návratom ku koreňom.

Majú predbežný záujem

„Po jarných prázdninách chcem skonzultovať túto možnosť s riaditeľmi našich základných škôl,“ povedal starosta mestskej časti Dárius Krajčír. Podľa neho už evidujú predbežný záujem o tento jazyk a zabezpečiť lektora jazyka by sa mohla dať v rámci spolupráce s Maticou chorvátskou. Tiež sa otvára šanca využiť na tento projekt granty.

„V rámci ôsmich tried, ktoré v novom školskom roku budeme otvárať, si preto predbežne naozaj vieme predstaviť jednu triedu, v ktorej by sa vyučovala chorvátčina,“ uviedol Krajčír.

Základná škola, v ktorej by sa vyučoval chorvátsky jazyk, zatiaľ ešte na Slovensku nie je.

Chorvátske tradície

Devínska Nová Ves dlhodobo udržuje a rozvíja chorvátske tradície, práve Chorváti kedysi túto obec založili. V mestskej časti pôsobí aj Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku, každoročne v júni sa tam koná Festival chorvátskej kultúry, Devínska Nová ves udržuje družobné vzťahy s viacerými chorvátskymi samosprávami.

Možnosti vyučovania chorvátskeho jazyka sondujú aj v Jarovciach, ktoré patria medzi bratislavské mestské časti s najsilnejšou chorvátskou tradíciou. Ich starosta Jozef Uhler sa o tom informoval na minulotýždňovom stretnutí so splnomocnencom vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóom Bukovszkym.

„Hľadáme reálne možnosti, ako naštartovať vyučovanie chorvátskeho jazyka na školách,“ uviedol o stretnutí splnomocnenec.

Vyšší normatív

Bukovzsky pripomenul, že možnosť vyučovať jazyky národnostných menšín podporuje od roku 2018 aj štvorpercentné zvýšenie normatívu pre školy, ktoré zaradia do svojich učebných plánov i vyučovanie jazyka národnostných menšín.

V 1. ročníku ide o jednu hodinu vyučovania menšinového jazyka, od 2. do 7. ročníka sú to dve hodiny a v ôsmom a deviatom ročníku tri hodiny vyučovania.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie