V Bratislave otvorili prvé tenisové múzeum
V Bratislave máme prvé tenisové múzeum v strednej a východnej Európe. Majiteľom je držiteľ zápisu v Guinnessovej knihe rekordov za najväčší počet drevených tenisových rakiet.
Na bratislavskej Gagarinovej ulici otvorili prvé tenisové múzeum v strednej a východnej Európe. Zelenú pásku slávnostne prestrihli kapitán daviscupového tímu SR Miloslav Mečíř a bývalá slovenská tenistka Karina Habšudová.
Vystavených je viac než tisíc rakiet z celého sveta, ďalšie stovky museli zostať v sklade. Medzi najvzácnejšie exponáty patria rakety, s ktorými hrali Rumun Ilie Nastase alebo Švéd Björn Borg a nechali na nich svoj autogram.
Kolekcia obsahuje tiež raketu, s ktorou Miloslav Mečíř zvíťazil na olympijských hrách 1988. „Dobré tenisky a dobrý výplet sú základ, na tričku už tak nezáleží. V dnešnej dobe hráči menia rakety so zmenou lôpt, veľmi si potrpia. Každý spozná cudzie náradie, v tomto smere je poctivý výplet nesmierne dôležitý. Múzeu prajem ďalšie pekné kúsky,“ povedal Mečíř.
„Je to úžasné, mám zimomriavky, nikde som nič podobné nevidela,“ dodala Habšudová. V múzeu sa zastavil aj Marián Vajda, člen trénerského tímu svetovej jednotky Novaka Djokoviča: „Takúto krásnu zbierku som ešte nevidel. Úprimné vám gratulujem a budem to šíriť ďalej do sveta.“ Expozícia bude otvorená s dobrovoľným vstupným od stredy do piatka 16.00 – 18.00 hod. a cez víkend od 14.00 do 18.00 hod.
Rekord v Guinnessovej knihe
Majiteľ múzea Igor Kucej je držiteľ zápisu v Guinnessovej knihe rekordov za najväčší počet drevených tenisových rakiet (1 260 kusov). „Momentálne ich mám už 1 500, sem sa však nezmestili všetky. Myšlienka vznikla pred piatimi rokmi, chcel som si splniť detský sen, neskôr ma však priatelia nahovorili otvoriť výstavu. Chystali sme ju tri až štyri mesiace,“ spomína Kucej.
„Máme vzácne kusy z rokov 1885 – 1890, všetko aspoň trocha raritné ma poteší rovnako ako podpísané rakety od Nastaseho či Borga. V našej komunite je 170 členov z celého sveta, okrem rakiet si vymieňame i poznatky. Exponáty sa dajú získať aj v aukciách, najdrahšie sa pohybujú okolo tisíc dolárov, no občas narazíte na zberateľa, ktorý sa chce niečoho zbaviť. Jeden Rakúšan mi raketu predal za tri eurá,“ uviedol Kucej.
Čítajte aj: Kultúrne leto spestrí slávnostne osvetlený hrad aj sedemsto holandských umelcov