Nina Táborská Správy

Úspech zo SAV. Projekt bol zaradený medzi úspešné príbehy 7. rámcového programu EÚ

Európska komisia a jej orgány zhodnotili 200 doteraz vyriešených projektov v téme Bezpečnosť, v časti Kooperácia 7. rámcového programu EÚ. Spomedzi 200 projektov vybrali 15, ktoré sa zaradili do kategórie "úspešných príbehov".

Ilustračný obrázok k článku Úspech zo SAV. Projekt bol zaradený medzi úspešné príbehy 7. rámcového programu EÚ
Zdroj: TASR

Projekty sa venujú bezpečnosti občanov, majetku a infraštruktúry, bezpečnosti hraníc, obnove bezpečného stavu v čase krízy, integrácii a interkonektivite bezpečnostných systémov a iné.

Spomedzi 200 projektov vybrali 15, ktoré sa zaradili do kategórie „úspešných príbehov“. Bol medzi ne zaradený aj projekt SECRICOM – Bezšvíková komunikácia pre manažment kríz, z okruhu integrácie a interoperability. Jeho riešiteľmi boli Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied a slovenské firmy ARDACO, a.s., a Smarttrends, s.r.o.

Projekt bol hodnotený ako významný pre celú úniu. Uviedol to prof. Štefan Luby, vedecký pracovník Fyzikálneho ústavu SAV, bývalý dlhoročný predseda akadémie, ktorý je v súčasnosti aj viceprezidentom Európskej akadémie vied a umení.

Z iných projektov možno na porovnanie spomenúť SECTRONIC využitý v čase OH v Londýne.

Projekt SECRICOM sa zaoberal interoperabilitou stoviek tisícov rozmiestnených mobilných zariadení, interkonektivitou sietí a podobnými úlohami. Projekt koordinovali vo Veľkej Británii, technickým koordinátorom bola slovenská firma ARDACO.

Ďalší riešitelia boli z Francúzska, Luxemburska, Nemecka, Poľska, Španielska, Rakúska a Veľkej Británie. Rozpočet projektu bol vyše 12,5 milióna eur, príspevok EÚ 8,6 milióna eur, spresnil Luby.

V pätnástich projektoch sú nové členské krajiny EÚ zastúpené takto: Poľsko šesťkrát, Slovensko trikrát, Slovinsko dvakrát, Česko a Lotyšsko jeden raz.

Slovensko celkove získalo v 7. rámcovom programe EÚ v téme Bezpečnosť dvadsať projektov. Zúčastnilo sa v nich 15 podnikov, výskumných ústavov, univerzít aj orgánov štátnej správy. Dve a viac účastí mali Žilinská univerzita v Žiline, Univerzita Komenského v Bratislave, Ministerstvo vnútra SR a ARDACO, a.s., ktorá projekty aj koordinuje.

Podľa rozličných ukazovateľov, ako je počet účastí v programe, získané zdroje, zdroje v pomere k celkovému rozpočtu, je téma Bezpečnosť na Slovensku hodnotená na prvom až štvrtom mieste a získané prostriedky sa približujú k sume šesť miliónov eur, konštatoval Luby.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM