Rôzne

Univerzitu tretieho veku na UK absolvovalo už tisíce seniorov

Záujem o štúdium medzi seniormi je stále vysoký. Najstaršou absolventkou Univerzity tretieho veku je 96-ročná Niké Klimešová-Wagnerová.

Ilustračný obrázok k článku Univerzitu tretieho veku na UK absolvovalo už tisíce seniorov
Zdroj: TASR

Univerzitu tretieho veku Centra ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave (UTV CĎV UK) absolvovalo za 25 rokov 8-tisíc seniorov. Najstaršou absolventkou je 96-ročná Niké Klimešová-Wagnerová, ktorá tu absolvovala už tri študijné odbory. Informovala o tom Andrea Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.

V aktuálnom roku absolvovalo štúdium 413 seniorov, z toho 358 žien. Medzi najvyhľadávanejšie odbory patria dejiny a pamiatky Bratislavy, dejiny výtvarného umenia, psychológia, regenerácia psychofyzických síl seniorov, lieky a zdravie, záhradníctvo, sedem krát sedem divov Slovenska, história a kultúra Rakúska, UNESCO.

„Poslucháči majú možnosť vybrať si z ponuky 35 študijných odborov. Štúdium je realizované formou záujmového nekvalifikačného vzdelávania. V prvom ročníku poslucháči navštevujú prednášky všeobecného základu. Ide o úvodné prednášky k jednotlivým študijným odborom Univerzity tretieho veku, v druhom a treťom ročníku študujú vybraný odbor,“ priblížila hlavná metodička UTV CĎV UK Nadežda Hrapková.

Absolventi získajú osvedčenie

Výučba sa koná každých 14 dní, keď je pre seniorov pripravená jedna tematická dvojhodinová prednáška podľa rozvrhu jednotlivých odborov. Po ukončení trojročného štúdia je absolventom slávnostne odovzdané osvedčenie zo záujmového vzdelávania na UTV.

Mnohí z absolventov sa do lavíc Univerzity tretieho veku CĎV UK vracajú opakovane. Príkladom je aj 96-ročná Niké Klimešová-Wagnerová, ktorá aktuálne absolvovala odbor dejiny výtvarného umenia.

„Tajomstvo večnej mladosti ducha – to je to, čo ponúka seniorom Univerzita tretieho veku na Univerzite Komenského. Nežiť minulosťou, ale klásť si nové úlohy, získavať nové poznatky, a tak sa začleniť do súčasného života,“ uviedla Klimešová-Wagnerová, ktorá UTV UK navštevuje od svojich 87 rokov.

Čítajte aj: Krajský súd v Bratislave rozhodol v prospech Paneurópskej vysokej školy

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM