Samospráva

"Úlohou poslancov je kontrolovať mestské podniky, nie ich riadiť," hovorí primátor Ivo Nesrovnal

Primátor Nesrovnal tlačí na výmenu vo vedení mestských podnikov. Mestské podniky majú podľa neho riadiť odborníci a nie poslanci. S týmto cieľom vedú neustále rokovania s poslancami mestského zastupiteľstva. Rokovania pokračujú aj dnes. Ide už o v poradí štvrté stretnutie za týždeň.

Ilustračný obrázok k článku "Úlohou poslancov je kontrolovať mestské podniky, nie ich riadiť," hovorí primátor Ivo Nesrovnal
Zdroj: TASR

Ako informuje mesto, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pred dvomi mesiacmi predložil mestským poslancom návrh na zlepšenie hospodárenia v mestských podnikoch.

Návrh tzv. zásad spolupráce hl. mesta SR Bratislava s obchodnými spoločnosťami, v ktorých je jediným akcionárom alebo spoločníkom, a v ktorých má hlavné mesto SR Bratislava majoritnú majetkovú účasť, obsahoval zníženie počtu členov predstavenstiev na efektívnu úroveň, výber generálneho riaditeľa transparentným výberovým konaním a posilnenie kontrolnej funkcie poslancov ich účasťou v dozorných radách, nie v predstavenstvách spoločností.

Prečítajte si tiež: Poslanci sa zhodli s primátorom: Mestské podniky čakajú zmeny

„Som presvedčený, že úlohou poslancov je kontrolovať mestské podniky, nie ich riadiť,“ vysvetlil svoje rozhodnutie primátor Nesrovnal.

Po minulotýždňových intenzívnych rokovaniach s poslaneckými klubmi pokračuje primátor Nesrovnal v rokovaní s poslancami o zmenách v mestských podnikoch aj tento týždeň, informuje o tom magistrát.

„Zlá finančná situácia Bratislavy si vyžaduje okamžité riešenia. Jedným zo spôsobov ako získať zdroje na opravu ciest, zvýšenie čistoty, nové cyklotrasy a ďalšie je jednoznačne zlepšenie hospodárenia v mestských podnikoch. Verím, že poslanci si uvedomujú vážnosť situácie a pristúpia k ďalším rokovaniam konštruktívne,“ doplnil primátor.

Maximálne päť členov, voľba cez výberové konanie

Správa TASR: Magistrát vypracoval 13 zásad spolupráce s mestskými akciovkami a schvaľovať by ich zastupiteľstvo malo tento mesiac. Podľa dokumentu by v predstavenstvách mestských podnikov Bratislavy malo v budúcnosti sedieť maximálne päť členov a všetci ich šéfovia by mali prejsť cez výberové konanie.

Bratislavská vodárenská spoločnosť má dnes v predstavenstve osem členov, Dopravný podnik Bratislava sedem a toľko ľudí sedí aj v predstavenstve spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu. Predstavenstvo každého sa tak má okresať. V zásadách, ktoré mali na stole poslanci minulý mesiac, no pre prerušené rokovanie sa k bodu nedostali, počty členov predstavenstiev určené nie sú. Dokument hovorí iba o tom, že v obchodných spoločnostiach sa má „znížiť počet členov štatutárneho orgánu na efektívnu úroveň,“ píše agentúra.

Mesto však ešte začiatkom roka tvrdilo, že v predstavenstve budú sedieť maximálne traja až piati členovia. Troch členov v predstavenstve by pritom mala mať spoločnosť, kde je mesto stopercentným vlastníkom. V ostatných, s inou akcionárskou štruktúrou, má byť predstavenstvo päťčlenné. Hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová dnes potvrdzuje, že viac ako päť členov predstavenstvá mať nebudú.

Generálneho riaditeľa a šéfa predstavenstva všetkých podnikov by mali po novom podľa zásad vyberať cez výberové konanie. V minulom volebnom období sa na svojich nominantoch dohodli politické strany s primátorom. Podarilo sa však, že do predstavenstiev podnikov už išli namiesto politikov manažéri. Skokanová podotýka, že prihlásiť sa do výberového konania budú teraz môcť aj súčasní šéfovia akcioviek a v prípade úspechu tak pokračovať v práci.

„Transparentný výber“

Správa TASR: Ostatní členovia predstavenstiev sa majú podľa zásad dostať do vedenia cez „transparentný výber.“ Mesto v dokumente už nešpecifikuje, ako by takýto transparentný výber mal vyzerať. V minulosti sa uvažovalo, že z troch členov vedenia, kde jeden je predseda vyberaný cez výberové konanie, by druhý mal byť výberom primátora a tretí výberom poslancov.

Pri piatich členoch predstavenstva by zase ďalších vyberali minoritní akcionári. V zásadách to špecifikované nie je. „Finálne riešenie je predmetom súčasných rokovaní,“ reagovala Skokanová. Ďalšia zásada pritom hovorí, že v spoločnostiach sa má zabrániť straníckemu riadeniu.

O zásadách sa stále rokuje, podľa hovorkyne dnes už po štvrtýkrát za posledný týždeň. Pripúšťa, že znenie dokumentu sa tak ešte môže zmeniť. Kedy bude pokračovať prerušené mestské zastupiteľstvo, má mesto informovať do konca tohto týždňa.

Prečítajte si tiež: Zastupiteľstvo dnes predčasne ukončila hádka primátora s poslancami. Niektorí na protest vytiahli svoje hlasovacie karty

Zdroj: Maximálne päť členov, voľba cez výberové konanie / „Transparentný výber“ – TASR

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM