Nina Táborská Rôzne

Víťazmi jubilejného 10. ročníka ČSOB bratislavského maratónu sa stali Keňania Hosea Kiplagat Tuei a Hellen Jepkosgei Kimutaiová. Najlepší muž zabehol čas 2:17:18 hodiny a vytvoril tak nový traťový rekord. Kimutaiová zvládla maratónsku trať za 2:35:35 h, ktorá taktiež vylepšila rekord.

Ilustračný obrázok k článku Ulice hlavného mesta si cez víkend podmanili bežci: Bratislavský ČSOB maratón vyhrali Keňania + FOTO

„V Bratislave sa mi behá výborne, aj atmosféra bola super. Chcel som zdolať traťový rekord a to sa mi aj podarilo,“ povedal víťaz nedeľňajších pretekov. Aj ďalšie dve priečky medzi mužmi obsadili Keňania. Druhý v cieli bol Justus Kipchirchir Kiprono (2:17:49 h) a tretí Joel Maina Mwangi (2:20:39). Medzi ženami bola strieborná Daniela Cirlanová z Rumunska (2:42:41) a bronz získala Tunde Szabóová z Maďarska (2:45:04).

Najlepší Slovák bol Gabriel Švajda, ktorý preťal cieľovú pásku ako siedmy v čase 2:36:08 hod. „Na 32. kilometri prišla tá povestná kríza, kde som výrazne spomalil. Chýbali mi cukry a nevedel som si to doplniť, nemal som pri sebe nič. Aj teraz cítim, že mi nie je najlepšie, ale bojoval som a skončil som na siedmom mieste a najlepší medzi Slovákmi. Užil som si to, je to fantastický pocit. Zlepšil som sa tuším o štyri minúty, takže som si spravil nový osobný rekord. Som spokojný, tá tvrdá drina a tri mesiace odriekania sa oplatili. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí ma počas tej doby podporovali. O tri týždne by som sa mal objaviť v Lipsku na ďalšom maratóne, kde by som chcel tento čas ešte zlepšiť o také tri minútky,“ povedal v cieli Švajda.

Zo slovenských bežkýň sa najvyššie umiestnila Romana Komarňanská na štvrtom mieste, ktorá zvládla maratón za 2:58:59 h.

Keňania dominovali aj na polovičnej trati. Prvý v cieli bol Hillary Kiptum Kimaiyo v čase 1:02:33 h, za ním skončili jeho krajania Edwin Kipkorir (1:03:17) a Silas Kiprono Too (1:03:22). Medzi domácimi pretekármi sa najvyššie umiestnil Boris Csiba, ktorý obsadil 7. priečku v čase 1:09:54 hodiny.

„Je to cítiť, keď si musíte rozrážať vzduch pred sebou. Ale pocit som mal skvelý a bežalo sa mi dobre, takže super,“ povedal. V ženskej kategórii zvíťazila taktiež Keňanka Rebecca Jepchirchirová (1:13:34 h) pred krajankami Mary Wanjiru Wanjohiovou (1:13:41) a Ester Wanjiru Machariovou (1:15:25). Zo Sloveniek dobehla najrýchlejšie na 9. mieste Sylvia Sebestianová (1:25:00).