Ukradnutá busta z pomníka Mikuláša Moyzesa je opäť na svojom mieste
Busta je opäť na svojom mieste. Novú bustu vyhotovenú podľa originálu osadila mestská organizácia Generálny investor Bratislavy na začiatku júna.
V marci tohto roka bola z pomníka Mikuláša Moyzesa od akademického sochára Karola Lacka na Nábreží armádneho generála L. Svobodu odcudzená busta, ktorá je v súčasnosti opäť na svojom mieste.
Novú bustu vyhotovenú podľa originálu osadila mestská organizácia Generálny investor Bratislavy na začiatku júna. Bratislava24.sk o to informoval hovorca KR PZ v Bratislave Michal Szeiff.
Nová busta bola osadená 6. júna 2016 na svoje pôvodné miesto, odkiaľ bola odcudzená neznámym páchateľom v marci tohto roka.
„Naša organizácia podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a uvedený trestný čin vyšetruje odbor kriminálnej polície,“ uviedol riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák.
Hlava skladateľa
Pomník pozostáva z dvoch častí – konkávnej a konvexnej, ktoré spolu vytvárajú oválny útvar. V hornej časti útvaru sa nachádza busta – hlava skladateľa, v druhej časti nápis – HUDOBNÝ SKLADATEĽ MIKULÁŠ MOYZES 1872 – 1944.
Pomník hudobného skladateľa Mikuláša Moyzesa (1872 – 1944) od akad. sochára Karola Lacka bol v roku 2014 po trinástich rokoch znova prezentovaný verejnosti.
Prvýkrát bol pomník slávnostne odhalený v októbri 1972 v Sade Janka Kráľa. Od roku 2001 sa pomník v Sade Janka Kráľa nenachádzal, nakoľko ešte v roku 1989 bola z neho odcudzená busta a následne v roku 2001 bol pomník zvalený vandalmi.
Od toho času bol pomník umiestnený do depozitu. Následne v roku 2013 mestská organizácia Generálny investor Bratislavy zhodnotila technický stav artefaktu, uskutočnila finančnú analýzu so zámerom zabezpečiť dôstojnú prezentáciu tohto výtvarného diela a pomník bol znovu umiestnený na Nábrežie arm. gen. L. Svobodu.
Odstránené pomníky
Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave sa v zmysle „Koncepcie narábania s pamätníkmi, pomníkmi, výtvarnými dielami a pamätnými tabuľami v Bratislave“ vyjadril, že jeho lokalizáciu späť do Sadu Janka Kráľa neodporúča z dôvodu chýbajúceho princípu väzby na danú lokalitu.
„Zo sadu boli v posledných rokoch odstránené všetky pomníky, ktoré nemali súvis s týmto miestom. Keďže Mikuláš Moyzes nepôsobil v Bratislave, bolo nutné nájsť pre umiestnenie pomníka neutrálne miesto, ktoré je vnímané ako galéria osobností slovenských dejín,“ povedal riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel.
Takýmto miestom je dunajská promenáda, kde sú umiestnené pomníky slovenských kultúrnych dejateľov z oblasti architektúry, vedy, kartografie a výtvarného umenia. „Preto tu bol situovaný aj pomník Mikuláša Moyzesa,“ dodal Ivo Štassel.
Mikuláš Moyzes bol známy hudobný skladateľ, pedagóg a organista. Zároveň bol priekopníkom realistických tendencií v slovenskej hudbe a predchodca slovenskej hudobnej moderny.
Čítajte aj: Z bratislavského cintorína zmizla busta maliara