Učitelia spúšťajú petíciu, obávajú sa politizácie školstva
Učitelia a rodičia spúšťajú petíciu proti posilňovaniu kompetencií zriaďovateľov pri voľbe riaditeľov škôl. Balík školských zákonov je v parlamente už v druhom čítaní. Učitelia sa obávajú, že poslanci v pléne predložia pozmeňujúce návrhy, ktoré zriaďovateľom pri voľbe poskytnú právo veta.
Organizátori petície žiadajú ministra, aby sa k ich výzve verejne vyjadril ešte pred prerokovaním návrhu zákona v parlamente.
„Vyzývame ministra školstva Juraja Draxlera, aby v prípade, že v druhom čítaní bude schválený pozmeňujúci návrh, ktorý nad rámec predloženého návrhu ešte viac zhorší postavenie školskej samosprávy, stiahol návrh zákona ako celok pred tretím čítaním z parlamentu,“ uvádzajú signatári petície, medzi ktorými sú napríklad prezidentka Slovenskej komory učiteľov Mária Barancová alebo Zuzana Zimenová z občianskeho združenia Nové školstvo.
Minister minulý týždeň potvrdil, že stále zostáva jeho kompromisné riešenie pri voľbe riaditeľov škôl. Po novom, ak zriaďovateľ nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade a na základe toho sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie. Z neho vzíde kandidát, ktorý už bude pre zriaďovateľa záväzný a ten ho musí vymenovať do 30 dní.
Draxler však pripustil, že ešte môže prísť k úpravám cez pozmeňujúce návrhy. „Vôbec si nemyslím, že by došlo k nejakej zásadnej zmene cez poslanecký návrh, nepredpokladám to,“ dodal minulý týždeň po rokovaní školského parlamentného výboru. Diskusie k tejto téme podľa Draxlera stále prebiehajú. Obe strany, teda zriaďovatelia a stavovské organizácie v školstve, žiadajú primerané poistky pri voľbe riaditeľov.
Organizátori petície upozorňujú, že v prípade, ak zriaďovatelia, teda starostovia, predsedovia samosprávnych krajov a prednostovia okresných úradov získajú právo veta, povedie to k politizácii školstva. „Mnoho schopných ľudí stratí motiváciu kandidovať za riaditeľa a vytvorí sa priestor pre korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo,“ dodávajú učitelia.
V prípade, že parlament odsúhlasí silnejšie právomoci pre zriaďovateľov škôl, organizátori sú pripravení ísť s petíciou aj k prezidentovi.