Tipy, ako sa nachystať na život s domácim miláčikom
Ak sa jedného dňa rozhodnete pre domáceho miláčika, nekupujete si v ňom hračku, ktorú časom, keď vás omrzí, bezstarostne schováte do komory či na povalu. Naopak, vítate tým nového člena vašej domácnosti – a to so všetkými možnými rizikami. Pripravte sa preto na jeho príchod čo najlepšie.

Poradíme vám, ako sa nachystať na prekrásny život s domácim miláčikom.
Čo budete potrebovať?
Samozrejme, závisí to od toho, aký druh zvieratka si vyberiete. Ak to bude globálne najpopulárnejší domáci miláčik, teda pes, počítajte s tým, že možno budete navštevovať miestny kynologický klub alebo nejaké cvičisko za účelom základného výcviku poslušnosti a socializácie vášho nového parťáka. V takom prípade budete vy osobne potrebovať napríklad kvalitný batoh, do ktorého pohodlne zmestíte všetku nevyhnutnú výbavu. Vôdzky, obojky, granule, pamlsky, aporty a iné veci totiž vo výsledku zaberú dosť veľa miesta. A len veľmi ťažko by ste ich prenášali hore-dole v holých rukách či po vreckách.
Základná výbava podľa druhu domáceho miláčika
Uvažujete nad psom, mačkou či papagájom? Každé z týchto zvieratiek má špecifické nároky na život a starostlivosť.
Čo kúpiť pre psa?
Ak plánujete mať psíka vonku s prístupom dovnútra, určite by ste mali pre neho zabezpečiť koterec, resp. minimálne búdu. Pre vášho štvornohého miláčika pôjde o miesto, kde sa môže skryť pri nepriaznivom počasí, nocovať alebo čakať v čase vašej neprítomnosti. Ďalej nezabúdajte na už vyššie zmieňované vôdzky a obojky. Čo sa týka krmiva, pes môže jesť aj surové mäso. No keď nemáte čas „barfovať“, zaistite vášmu kamošovi kvalitné granule. A samozrejme, aj misky a hračky. Prítomnosť psa vo vašej domácnosti vás časom možno inšpiruje aj k tomu, ako začať doma cvičiť. Váš nový parťák môže s vami chodiť aj behávať či bicyklovať. A v závislosti od toho, aké budú vaše ambície vo výcviku, môžete zvážiť aj zaobstaranie rôznych kynologických pomôcok.
Čo kúpiť pre mačku?
Rovnako ako pri psoch, aj budúci majitelia mačiek musia zabezpečiť pre svoje elegantné, vznešené domáce zvieratká potrebné krmivo a misky. Popritom budú mačky v domácnosti potrebovať aj toaletu, pelech a škrabadlo – napríklad ako súčasť mačacieho kútika či stromu.

Čo kúpiť pre papagája?
Chov papagája ako domáceho miláčika je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Ak k nim patríte aj vy, odporúčame vám siahnuť po menej náročných druhoch, ako sú napríklad andulky alebo korely. Hľadajte buď ručne dokŕmené jedince alebo kontaktné vtáčiky od chovateľov. Skúsenejší majitelia si môžu zaobstarať alexandra, pyruru, papagája senegalského, amazonika či kakadu. Bez ohľadu na to, pre aký druh sa rozhodnete, zabezpečte vášmu miláčikovi dostatočne veľkú klietku či voliéru, ktorej súčasťou by mali byť aj misky, drevené bidlá rôznych hrúbok a hračky. Nezabúdajte pritom na kvalitné krmivo pre papagáje, ktoré by malo pozostávať najmä z mixu zrnín. Počítajte však s tým, že váš operený kamarát bude chcieť zvedavo skúšať aj ľudskú stravu. No dovoľte mu maximálne zdravé oriešky, ovocie a zeleninu.
Prečo sa rozhodnúť pre domáceho miláčika?
Kúpou domáceho miláčika môžete získať parťáka aj na celý život. Veď napríklad niektoré druhy papagájov sa vo vhodných podmienkach dožívajú aj viac ako 40 rokov. Okrem toho, výskumy naznačujú, že domáce zvieratá môžu mať pozitívny vplyv na duševné zdravie človeka. Konkrétne vám dokážu pomôcť s podporou všímavosti a sústredenia, s lepšou rekonvalescenciou po zranení, so zmiernením pocitov osamelosti a samoty alebo so začlenením sa do spoločnosti či určitej komunity. Nikdy však nezabúdajte na to, že vlastniť domáceho miláčika je v prvom rade veľká zodpovednosť a obrovský záväzok.
(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy