Rôzne Správy

TIP NA VÝLET: Veľké meranie síl štvornohých chlpáčov. Užite si preteky psích záprahov

Aj vy milujete psíky a zimu? Na Králikoch odštartovalo obľúbené podujatie Visegrad Cup 2017. Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci?

Ilustračný obrázok k článku TIP NA VÝLET: Veľké meranie síl štvornohých chlpáčov. Užite si preteky psích záprahov
9
Galéria
Zdroj: TASR

Cez víkend 21. až 22. januára opäť ožije lyžiarsky bežecký štadión na Králikoch pri Banskej Bystrici zápolením najlepších musherov a ich psov v rámci piateho ročníka Pretekov psích záprahov Visegrad Cup 2017.

Špičkoví pretekári

„Na tratiach, ktoré pripravuje mestská organizácia ZAaRES, budú spolu s domácou slovenskou špičkou súťažiť najmä českí, maďarskí a poľskí musheri. Organizátori očakávajú účasť takmer 60 pretekárov zo šiestich krajín.Vstup je voľný,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová.

Tradícia organizovania musherských pretekov na bielych stopách medzi Králikmi a Tajovom má pätnásťročnú tradíciu.

Tento rok budú dekorovaní okrem víťazov Visegradského pohára aj majstri z Poľska a Maďarska. Obe národné asociácie sa rozhodli usporiadať svoj domáci šampionát na králických tratiach. Pre organizátorov je to pocta a zároveň aj záväzok prezentovať sa kvalitne pripravenými pretekmi. Šprintové trate majú dĺžku 6 a 10 kilometrov.

Kríženci aj severské plemená

Kategórie sa delia na dve skupiny. „Otvorená trieda znamená, že pretekať môžu akékoľvek psy, aj kríženci. Druhá trieda je uzavretá pre štyri severské plemená FCI, a to aljašské malamuty, sibírske husky, grónske psy a samojedy. Ďalej sú jednotlivé podkategórie rozdelené podľa počtu psov v záprahu na dvojzáprahy, švorzáprahy a záprahy s počtom psov päť a viac. Jediná kategória jednotlivcov – takzvaný skjoring pozostáva zo psa, ktorý neťahá sane, ale bežca na lyžiach,“ objasňuje organizátor podujatia Branislav Slaný.

Záprah s najrýchlejším časom za obidva dni vyhráva. Okrem športu čaká na divákov aj kulinársky a kultúrny zážitok. Pripravené budú stánky s občerstvením a poobedňajší program. Predstavia sa country kapely, ale i iné hudobné žánre. Organizátori pripravili na nedeľu súťaž pre deti, v ktorej si budú môcť vyskúšať krátky okruh behom na lyžiach alebo na sánkach za pomoci ťažného psíka.

Návštevníci si môžu vychutnať čarovnú zimnú atmosféru s príchuťou Aljašky pohodlne, vďaka kyvadlovej doprave. „Premávať bude v sobotu a v nedeľu z parkoviska na Štiavničkách od deviatej hodiny ráno. Na Králikoch pripravujeme aj dodatočné parkoviská, ale neodporúčame spoliehať sa na ich obmedzenú kapacitu. Lyžiari smerujúci na lyžovačku pod vlekmi by sa mali dostať do Ski Králiky bez obmedzení," dopĺňa Slaný.

Králiky hostili medzinárodné preteky psích záprahov
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM