Rôzne

Tip na výlet: Kaštieľ v Budmericiach je príťažlivý pre milovníkov histórie aj filmárov

Kaštieľ v Budmericiach obklopený krásnym anglickým parkom len donedávna slúžil slovenským spisovateľom, ktorí v jeho priestoroch nachádzali inšpiráciu pre tvorbu.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Kaštieľ v Budmericiach je príťažlivý pre milovníkov histórie aj filmárov
11
Galéria

V Trnavskej pahorkatine v obci Budmerice stojí kaštieľ, ktorý si zamilovali historici, spisovatelia aj filmári. Kaštieľ v Budmericiach postavil gróf Ján Pálffy so svojou manželkou Alžbetou, rodenou Schlippenbachovou koncom 19. storočia. Pôvodne slúžil ako Poľovnícky kaštieľ.

Dom slovenských spisovateľov

Nad vchodom do kaštieľa sú umiestené dva erby pôvodných majiteľov Jána Pálffyho a jeho manželky, s letopočtom datujúcim stavbu. V rokoch 1946 a 1986 bol kaštieľ upravovaný a slúžil až do roku 2011 ako Dom slovenských spisovateľov za účelom rekreácie a na tvorivú činnosť slovenských umelcov.

Poslednou rekonštrukciou prešiel kaštieľ v roku 2014, na jeseň 2015 už bol čiastočne sprevádzkovaný. Kaštieľ v Budmericiach pod svoju záštitu ho prevzalo SNM Múzeum Červený Kameň.

V priestoroch kaštieľa sa v týchto dňoch natáča seriál Grand Hotel.

V súčasnosti sú miestnosti kaštieľa zariadené predmetmi, ktoré boli predtým súčasťou Domova slovenských spisovateľov. V jednej z miestností visí aj obraz, ktorý zdobil steny Prezidentského paláca.

Kaštieľ je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.

Prehliadky sa konajú počas víkendov a štátny sviatkov v hodinových intervaloch od 10:00 – 17:00 hod.

Viac zaujímavostí o kaštieli nájdete TU.

Dve muchy jednou ranou

Z Bratislavy sa do Budmeríc dostanete približne za 45 minút v závislosti od hustoty premávky. S tou však cez víkendy problémy nebývajú. Keby vám jedna prehliadka nestačila, približne 15 minút cesty autom nájdete ďalší slovenský skvost Hrad Červený Kameň.

Keby sa vám stále málilo, niekoľko minút od Červeného Kameňa nájdete Zochovu chatu, Tisove skaly aj Astronomické observatórium Mo­dra.

Čítajte aj: Tip na výlet: Vychutnajte si výhľad zo zrúcaniny hradu Pajštún kúsok od Bratislavy

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM