Tlačové správy

Tip na knihu: Záhradkári, máme pre vás novinku!

Jar je v plnom prúde, záhradky ožívajú a ak hľadáte čerstvé rady a tipy, máme pre vás novinku, kde ich máte všetky pohromade. V edícii Praktické rady záhradkárom vyšla knižka Výživa a hnojenie záhradných plodín, ktorá je opäť plnofarebná, so skvelou grafikou a množstvom užitočných návodov.

Ilustračný obrázok k článku Tip na knihu: Záhradkári, máme pre vás novinku!
Zdroj: Dnes24.sk

Ak pestujete ovocné stromčeky, kríky a sadenice jahôd, vinič hroznorodý, zeleninu či okrasné rastliny a dreviny a nedopĺňate do pôdy žiadne výživné látky, postupne budete mať slabšiu úrodu. To je prirodzené. Kvalita plodov je nižšia a veľkosť a krása kvetov menej výrazná. Vtedy je najvyšší čas aplikovať do pôdy našej záhradky, sadu alebo parku všetky základné živiny a stopové prvky.

Ako však zistíte, čo v pôde najviac chýba?

Presne tomu sa venuje kniha Výživa a hnojenie záhradných plodín z pera dvojice erudovaných pedagógov, docentov zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V prvom rade by ste mali urobiť pôdny rozbor, ktorý ukáže, aké je zloženie pôdy vo vašom záhradnom kráľovstve a čo by ste mali do nej zapracovať. „Táto kniha odporúča záhradkárom, ako pestovať záhradné plodiny s rešpektovaním agrotechnických zásad, na ktoré autori podrobne poukazujú,“ oceňuje knižku odborník, profesor Ivan Hričovský, ktorý je zároveň garantom edície Praktické rady záhradkárom.

V 1.kapitole sa dozviete všetko o faktoroch, ktoré ovplyvňujú výživu a hnojenie (klíma, voda, slnečná energia, teplota). V ďalej kapitole pochopíte všetko o typoch pôd, úprave pH vápnením či vyživovaní.
V ďalších kapitolách sa autori venujú Organickým hnovinám ako maštaľný hnoj, močovka, či Kompost; a Priemyselným hnojivám (duskíkaté, fosforečné, draselné ai.).

Výbornou pomôckou pre každého záhradkára sú kapitoly o nárokoch jednotlivých druhov zeleniny a ovocia na výživu a hnojenie. Paradajky, uhorky, koreňová zelenina, listová zelenina, strukoviny. „Autori touto formou pomáhajú všetkým záhradkárom a priateľom pôdy, ako najlepšie dopestovať čo najviac kvalitného ovocia, zeleniny i krásnych kvetov a stromkov,“ dodáva profesor Hričovský.

Kniha Výživa a hnojenie záhradných plodín poradí pri prácach v ovocnom sade a na zeleninových parcelách, aby nám pomohla priniesť vytúženú bohatú úrodu, ale aj pri výsadbe a pestovaní okrasných rastlín a drevín v záhrade či parku.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM