Alexandra Húsková Správy

Štrajkujúci učitelia nebudú sedieť doma. V Bratislave budú napríklad čistiť verejné priestory

Štrajkujúci učitelia sa stretli na rannej káve v kaviarni kníhkupectva na Obchodnej ulici. Zišlo sa tu viac ako dvesto ľudí, z väčšej časti štrajkujúcich učiteľov. V centre mesta pribúdajú podniky, ktoré ponúkajú učiteľom miesto na stretnutie a diskusiu, ale aj kávu zdarma.

Ilustračný obrázok k článku Štrajkujúci učitelia nebudú sedieť doma. V Bratislave budú napríklad čistiť verejné priestory
Zdroj: Dnes24.sk

„Počet zapojených škôl do protestu je počas dnešného dňa vyšší,“ informovala v úvode stretnutia Jana Ftáčnik Pastorková, členka štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU).

„Chceme vás vyzvať k tomu, aby bol tento štrajk aktívny,“ povedala Jana Ftáčnik Pastorková. „Nejde nám len o naše platy, ale aj o to, ako sa bude táto krajina vyvíjať,“ doplnila..

Počas nasledujúceho týždňa pripravujú organizátori ISU viacero akcií. Učitelia budú napríklad počas štvrtka a piatka variť polievku pre bezdomovcov v OZ Domec. Na varení jedla sa organizátori dohodli aj s OZ Vagus.

Vo štvrtok sa učitelia stretávajú sa pred Úradom vlády a budú čistiť verejné priestory Bratislavy.

Časť učiteľov sa chystá čítať rozprávky deťom na bratislavskej onkológii. V škole na Haanovej ulici organizujú v stredu stretnutie pre všetkých učiteľov na pôde školy, kde sa chcú rozprávať o budúcnosti vzdelávania. V piatok zvažujú učitelia hromadný výlet na Devín. Ďalšia skupina učiteľov plánuje navštíviť a pomôcť pri upratovaní ubytovne pre bezdomovcov Resoty.

Pokarhanie riaditeľom

Na Úrade vlády organizátori ISU počas dnešného rána odovzdali pokarhanie riaditeľom školy. Viktor Križo zo štrajkového výboru ISU informoval o poslaní listu do Štrasburgu komisárovi pre ľudské práva kvôli zastrašovaniu učiteľov. Oslovili aj ombudsmanku Janu Dubovcovú.

Štrajk trvá od pondelka 25. januára, podporili ho aj viaceré známe osobnosti, Michal Handzuš, Juraj Kemka, či Daniel Hevier. Mnohé školy zostávajú zatvorené, iné fungujú v obmedzenom režime.

Prečítajte si aj: Štrajk učiteľov trvá už druhý deň. Dokedy, zostáva otvorené

Na sociálnej sieti bola na podporu učiteľov vytvorená nová skupina s názvom „Deň, kedy všetci urobíme NIEČO pre štát“, ktorá vyzýva na napísanie listu premiérovi.

„Dajme mu vedieť, že učitelia totiž pre tento štát NIEČO skutočne robili a robia. Aj v týchto žalostných podmienkach. A teda je načase, aby štát urobil niečo pre kvalitnejšie vzdelanie. Je načase, aby politici začali myslieť na to, že aj deti ich detí sa raz budú chcieť učiť od najlepších,“ uvádzajú tvorcovia skupiny. Listy premiérovi by sa mali posielať počas celého dnešného dňa.

Jednotlivé stretnutia by mali byť zverejňované na internetovej stránke ISU. Najbližšie je pripravené stretnutie pre rodičov a verejnosť v utorok podvečer v Artfóre.

Učiteľov podporujú aj podniky v meste

Viaceré podniky v centre mesta ponúkli organizátorom priestory na stretnutie a diskusie. Medzi nimi Martinus a Artfórum, Regal Burger, Kontakt, ale aj Satori stage. Učiteľom, ktorí majú označenie s logom štrajku ponúkajú kávu zdarma.

Prečítajte si aj: OBRAZOM: Štrajk učiteľov sa začal. Spolu vydržíme!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479