Starí Prešporčania sa na Troch kráľov nezaobišli bez partičky mariášu
Sviatok Troch kráľov, oficiálne Zjavenie Pána, patrí k najstarším kresťanským sviatkom. Viete, ako ho v minulosti slávili naši predkovia?
Veriaci nielen na Slovensku slávia v tento deň (6. január) sviatok Troch kráľov. K tomuto dňu sa z minulosti viažu viaceré zvyky. Historička a etnologička Katarína Nádaská nám prezradila, ako vyzeral sviatok Troch kráľov v Bratislave a okolí desiatky rokov dozadu.
Poľovačka i karty
V minulosti bývali v Prešporku a okolí na sviatok Troch kráľov poľovačky. Mešťania sa taktiež zvykli stretávať vo svojich domoch na „muzicírovanie“ – rodinné koncerty.
„Páni sa neobišli bez partičky mariášu a dámy popíjajúc rozolíš (slabší likér) rozoberali nasledujúce obdobie fašiangov,“ povedala pre Bratislava24.sk Nádaská. Na Troch kráľov už totiž začínala plesová sezóna, niekedy bol dokonca prvý ples či bál práve v trojkráľový večer.
Posväcovanie domácností
K sviatku Troch kráľov neodmysliteľne patria aj vinšovníci. „Okolo sviatku chodievali na Záhorí betlehemci v zložení traja pastieri, bača a anjel. Oblečení boli v bielych košeliach, na hlave mali koruny z papiera a v rukách palice,“ doplnila etnologička.
Na Záhorí sa taktiež piekol pletenec z kysnutého cesta, ktorý sa potom dával aj ako výslužka koledníkom. Tradičným zvykom bolo aj posväcovanie domácností kňazom.