Rôzne

SPOMÍNATE, ako sme boli doma? Presne pred TROMI rokmi na Slovensku vyhlásili ZÁKAZ vychádzania!

Viete si predstaviť, že by nariadili opäť zákaz vychádzania a občania by mali obmedzený pohyb, či bez platného testu na COVID by nemohli vyjsť čo i len do obchodu?

Ilustračný obrázok k článku SPOMÍNATE, ako sme boli doma? Presne pred TROMI rokmi na Slovensku vyhlásili ZÁKAZ vychádzania!
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Že je to priam sci-fi predstava?! To sme si však na Slovensku mysleli aj po vypuknutí pandémie koronavírusu, ale nakoniec sme prežili dlhé mesiace v rôznych zákazoch, nariadeniach, poučeniach a najmä lockdownoch. Presne 4. novembra 2020 sa celé Slovensko po prvom celoplošnom testovaní na ochorenie COVID „zavrelo doma“. Písali sme o tom v rovnaký deň ako dnes, čiže 4. novembra, len pred tromi rokmi.

ČLÁNOK si môžete pozrieť TU

Zvykli sme si

Istotne majú mnohí Slováci pri spomienke na prísne opatrenia chmúrne myšlienky a spomienky, ale aj napriek rôznym zákazom, sme sa s tým v drvivej väčšine dokázali zmieriť. A , čo je v súčasnej dobe tiež nepredstaviteľné, až na niekoľko porušení, to milióny Slovákov aj dodržiavali.

Našťastie, pandémia koronavírusu už ľudí v takej veľkej miere neohrozuje, taktiež sme sa na ochorenie už ako-tak pripravili a hlavne sme sa s COVIDOM naučili žiť. Treba však dodať, že pandémia zaskočila celý svet a státisíce ľudí na jej následky zomrelo. Aj preto nie je na škodu si nedávnu minulosť občas pripomenúť.

O čom sme písali pred tromi rokmi, nájdete v ďalšej časti článku

Článok zo 4.11.2020 v plnom znení

Zákaz vychádzania potrvá do 14. novembra. Neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 hod. Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania.

Akým testom sa preukázať?

V okresoch, kde sa uskutoční cez víkend (7. – 8. 11.) druhé kolo testovania, bude potrebný aktuálny test. V ostatných stačí ten doterajší z 29. októbra až 1. novembra. Preukázať sa možno aj PCR testom. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní. Platia aj ďalšie výnimky.

V okresoch zapojených do druhého kola testovania musí byť antigénový test vykonaný v čase od 6. do 8. novembra. Osoby pôsobiace v bezpečnostnom systéme, zamestnanci štátu alebo vykonávajúci prácu vo verejnom záujme, príslušníci záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených síl môžu mať aj test z 5. a 6. novembra. Možné je preukázať sa aj negatívnym RT-PCR testom. Pri pohybe v ostatných okresoch sa stačí preukázať testami z minulotýždňového plošného testovania.

Zoznam výnimiek

  • Bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby, ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných látok či krmiva pre zvieratá. Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného a cesty späť. Výnimka platí i na cestu na test. Zákaz sa nevzťahuje ani na deti do desiatich rokov.
  • Rovnako možno ísť bez negatívneho testu na pohreb blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst. Platí to aj pri ceste s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na ňu odkázaný. Výnimka je aj na prechádzku so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a na cestu s cieľom starostlivosti o hospodárske zvieratá.
  • Rodičia budú môcť svoje deti doviesť do jaslí či do materskej školy. Výnimka zo zákazu sa týka aj cesty do školy v prípade žiakov nultých ročníkov, prvého až štvrtého ročníka základnej školy, základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ako aj cesty do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
  • Zákaz vychádzania neplatí ani pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad nie starší ako tri mesiace. Rovnako pre tých, ktorým bolo diagnostikované v období od 1. augusta do 23. októbra.
  • Výnimku zo zákazu majú aj osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožní vykonanie testu. Platí aj pre ľudí so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím, ľudí so závažnou poruchou autistického spektra alebo ľudí s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom, ako aj pre onkopacientov.
  • Zákaz vychádzania sa nevzťahuje ani na osoby, ktoré majú v čase testovania nariadenú izoláciu alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast. Rovnako platí výnimka pre tých, ktorí sa z totožných dôvodov nemohli dať otestovať v prvom kole.
  • Výnimku majú aj vodiči nákladnej dopravy, autobusovej dopravy, piloti, členovia posádky lietadla a iní členovia leteckého personálu, posádka v lodnej doprave, rušňovodiči, vozmajstri, vlakové čaty a obslužní pracovníci v železničnej doprave vstupujúci na územie SR. Platí to v prípade, ak územie opustia do 48 hodín od vstupu.
  • Obmedzenie sa nevzťahuje ani na väzňov a ľudí vo výkone väzby, ktorí sa môžu preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu zabezpečovaným Zborom väzenskej a justičnej stráže.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

KLIKNITE aj na tieto články:

Posted by Bratislava24.sk on Wednesday, November 4, 2020
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM