han Rôzne

ŠOKUJÚCI prieskum: Bratislavčanom nevadí rekordná INFLÁCIA. Nakupujú viac ako vlani!

Pandémia, vojnový konflikt na Ukrajine, energetická kríza či rekordne vysoká inflácia majú v posledných rokoch vplyv aj na nákupné správanie.

Ilustračný obrázok k článku ŠOKUJÚCI prieskum: Bratislavčanom nevadí rekordná INFLÁCIA. Nakupujú viac ako vlani!
Zdroj: Dnes24.sk/Milan Hanzel

Napriek tomu apetít obyvateľov Bratislavského kraja po nákupoch je momentálne najvyšší za posledný rok, od marca 2022. V aktuálnej analýze na to upozornila analytička Wood & Company Eva Sadovská. Vychádzala pritom z marcového prieskumu spoločností DATAMAR a MNFORCE a z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Tu sú výsledky

Väčšina bratislavských domácností (86 %) podľa prieskumu v marci tohto roka plánovala zvýšiť svoje výdavky, alebo ich ponechať na úrovni ako vlani. Minúť menej ako pred rokom plánovalo iba 14 % opýtaných. Bratislavčania sa v najmenšej miere plánujú obmedzovať pri nákupoch potravín (13 %).

Znížiť výdavky na predmety dlhodobej spotreby má v pláne 24 % spomedzi obyvateľov Bratislavského kra­ja.

„Väčšia časť domácností z Bratislavy tak míňa pri nákupoch potravín a tovarov dlhodobej spotreby rovnako alebo dokonca o niečo viac ako vlani. Podľa výsledkov prieskumu sa zároveň znížil aj podiel takých domácností z Bratislavy a okolia, ktoré posúvajú na neskôr nákupy predmetov dlhodobej spotreby – ako napríklad oblečenie, nábytok, elektronika, automobil či nehnuteľnosť,“ priblížila Sadovská. V prípade služieb reštaurácií a kaviarní sa aktuálne obmedzuje 36 % z opýtaných.

Pozitívny trend je podľa ekonómky evidentný aj pri očakávaniach bratislavských domácností ohľadom ich ekonomickej situácie na najbližších šesť mesiacov. „Kým v závere roka 2022 bol podiel domácností očakávajúcich zhoršenie na úrovni 56 %, v marci 2023 klesol pod polovicu na 47 %,“ vyčíslila.

Bratislave je „inde“

Pripomenula, že Bratislavský kraj je dlhodobo ekonomicky najsilnejším na Slovensku. Hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa v ňom v roku 2021 dosahoval úroveň 38.800 eur, pričom HDP na obyvateľa za celú SR predstavoval 18.100 eur. V ostatných regiónoch sa táto hodnota pohybovala v rozpätí od 11.100 eur v Prešovskom kraji po 19.400 eur v Trnavskom kraji.

Bratislavský kraj sa vyznačuje aj najnižšou mierou nezamestnanosti, v marci tohto roka dosiahla 2,90 %. V celej slovenskej ekonomike bola v rovnakom období na úrovni 5,61 %. Priemerný plat Bratislavčanov dosiahol vlani 1599 eur, v celej SR 1304 eur.

„Obyvatelia bratislavského regiónu zároveň disponujú vyššími úsporami v bankách. V prípade Bratislavského kraja sú vklady v bankách v prepočte na obyvateľa dlhodobo aspoň trojnásobne vyššie v porovnaní s priemerným údajom za SR,“ doplnila Sadovská.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Výber z aktuálnych tém:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM