Slovenská pošta vydala známku s motívom porážky nacizmu
Slovenská pošta dnes vydala známku "Deň víťazstva nad fašizmom" v nominálnej hodnote jedno euro. Jej motívom je najznámejší symbol porážky nacizmu, a to vztýčenie sovietskej vlajky na budove Ríšskeho snemu v Berlíne.
Slovenská pošta dnes vydala známku „Deň víťazstva nad fašizmom“ v nominálnej hodnote jedno euro. Jej motívom je najznámejší symbol porážky nacizmu, a to vztýčenie sovietskej vlajky na budove Ríšskeho snemu v Berlíne. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová.
Súčasne s poštovou známkou vyjde obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC a domicilom mesta Bratislava.
„Motívom prítlače obálky je alegória víťazstva v podobe ženskej figúry prevzatej z Pamätníka Sovietskej armády v Bratislave od sochára Jozefa Kostku, ktorá je doplnená letristickou variáciou slova mier v rôznych svetových jazykoch,“ uviedla. Motívom FDC pečiatky je detail letristického motívu FDC.
Príležitostnú poštovú pečiatku budú pracovníci používať dnes na pošte Bratislava 1 na Námestí SNP 35 v čase od 9.00 h do 14.00 h.
Autorom výtvarných návrhov poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akademický maliar Robert Jančovič, autorom líniovej roskresby a rytiny FDC je akademický maliar Rudolf Cigánik.
História fotky
Na archívnej snímke z 2. mája 1945 vojaci Červenej armády pripevňujú sovietsku zástavu nad budovou nemeckého parlamentu, Reichstagom, v Berlíne v roku 1945.
Jedným z týchto vojakov, Abdulchakim Ismailov (uprostred), zomrel 17. februára 2010 vo veku 94 rokov v juhoruskej provincii Dagestan. Ismailov bol jedným z troch vojakov na fotografii, ktorú urobili tri dni po páde Berlína v máji v roku 1945. Stál vedľa muža držiaceho žrď. Fotografia sa stala symbolom sovietskeho víťazstva nad nacistickým Nemeckom.
Často ju prirovnávali k snímke agentúry Associated Press z roku 1945, na ktorej americkí vojaci vztýčili americkú zástavu na ostrove Iwo Jima. Sovietsky fotograf Jevgenij Chaldej naaranžoval vztyčovanie víťaznej sovietskej vlaky nad ríšskym snemom a uviedol, že zástava bola zošitá z troch obrusov. Pôvodnú zástavu zostrelili nemeckí ostreľovači.