Nikola Richterová Hokej

Slovan, ktorý sa topí v problémoch, porazil superfavorita z Petrohradu

Hokejisti Slovana Bratislava získali v nedeľu cenný skalp, keď v Slovnaft aréne zdolali jedného z ašpirantov na zisk titulu SKA Petrohrad 5:2. Zverenci trénera Petriho Matikainena tak pretrhli sériu siedmich prehier, nič to však nemení na fakte, že v Západnej konferencii obsadia posledné miesto.

Ilustračný obrázok k článku Slovan, ktorý sa topí v problémoch, porazil superfavorita z Petrohradu

Slovan nastúpil iba s tromi nekompletnými pätorkami, fínsky kouč domácich nasadil do hry len piatich obrancov a deviatich útočníkov. Napriek tomu odohrali „belasí“ v pozliepanej zostave s druhým tímom tabuľky fantastickú partiu. Domáci dokázali udržať na dištanc jagavé hviezdy súpera, výborne bránili v oslabeniach a podnikali nebezpečné brejky.

Slovan sa ujal vedenia v 18. minúte zásluhou presilovkového gólu Libora Hudáčeka, na 2:0 zvýšil v druhej tretine slovinský reprezentant Rok Tičar. A keď obranca Vladimír Mihálik v 44. minúte zakončil učebnicovú akciu gólom na 3:0, začalo sa rysovať nečakané víťazstvo slovenského tímu. Hostia však duel ešte poriadne zdramatizovali, z trestného strieľania skóroval Patrick Thoresen a v 57. minúte znížil na rozdiel jedného gólu Roman Červenka. Domáci napokon odolali záverečnému tlaku súpera a v závere spečatili ich triumf gólmi do prázdnej bránky najproduktívnejší hráč Slovana Ladislav Nagy a zadák Ivan Baranka.

„Belasí“ zvíťazili prvýkrát od 10. januára, keď takisto pokorili Petrohrad na jeho pôde 2:1 po nájazdoch. Slovanisti zakončia sezónu utorkovým duelom s Jokeritom Helsinki (19.00 h).

Slovan Bratislava – SKA Petrohrad 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)

Góly: 18. Hudáček (Murley), 28. Tičar (Barker, Nagy), 44. Mihálik (Hudáček, Bartovič), 59. Nagy (Murley, Brejčák), 60. Baranka – 48. Thoresen (z tr. strieľania), 57. Červenka (Kovaľčuk). Rozhodovali: Jeřábek, Sergejev – Balodis, Birin, vylúčení: 4:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9954 divákov.

Slovan Bratislava: Backlund – Sersen, Baranka, Brejčák, Barker, Mihálik – Jeglič, Tičar, Nagy – Hudáček, Murley, Bartovič – Netík, Šťastný, Rehák

SKA Petrohrad: Koskinen – Rukavišnikov, Belov, Kutejkin, Alexandrov, Chafizullin, Čudinov, Judin, Jermakov – Červenka, Ericsson, Kovaľčuk – Dadonov, Šipačov, Ketov – Tichonov, Martensson, Thoresen – Ponikarovskij, Chochrjakov, Burdasov

Petri Matikainen, tréner Slovana: „Je veľmi pekné vyhrať nad takým silným súperom, akým je Petrohrad. Odohrali sme výborný zápas, všetky tri pätorky podali vyrovnané výkony. Moji hráči si zaslúžia uznanie za to, ako dnes hrali a ako sa popasovali s náročnou situáciou. Súperovi prajem veľa šťastia v play off.“

Vjačeslav Bykov, tréner SKA: „Gratulujem súperovi k víťazstvu. Slovan dal do hry viac srdca, ukázal viac emócií a preto zaslúžene vyhral.“

Ladislav Nagy, útočník a autor štvrtého gólu Slovana: „Petrohradčania si zrejme mysleli, že nám dajú dva-tri rýchle góly a bude po zápase. Asi nás trochu podcenili. Atmosféru sme si my hráči veľmi dobre užili, ak by sme v budúcej sezóne nehrali KHL, ruským mužstvám určite bude chýbať hrať pred takýmito fanúšikmi. Máme najlepších fanúšikov v súťaži, bola by veľká škoda, ak by sme nepokračovali v KHL.“

HC Slovan vs. SKA Petrohrad 5:2