Rôzne

Na STU hrozí štrajk, s krokmi dekana sú nespokojní zamestnanci aj študenti

Dekan Kotuliak splnil iba jednu požiadavku štrajkového výboru, požadujú aj férové voľby do akademického senátu.

Ilustračný obrázok k článku Na STU hrozí štrajk, s krokmi dekana sú nespokojní zamestnanci aj študenti
Zdroj: TASR

Bývalá dekanka fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) Mária Bieliková sa vráti na fakultu. Štrajkový výbor Slovenskej technickej univerzity (STU) vníma dohodu o zrušení ukončenia jej pracovného pomeru len ako prvý krok k návratu k akademickým slobodám.

Férové voľbý

„Konštatujeme však, že na rokovanie neboli prizvaní zástupcovia protestujúcich študentov ani zástupcovia zamestnancov v štrajkovej pohotovosti. Naše hlavné požiadavky ostávajú nesplnené. Zároveň upozorňujeme, že v dohode sa dekan FIIT Ivan Kotuliak zaviazal, že bude postupovať tak, aby posilnil dôveru na fakulte. Ako prvá možnosť sa ponúka zabezpečenie férových volieb do akademického senátu vo štvrtok (16. 1.) na FIIT STU,“ uviedol štrajkový výbor a dodal, že štrajková pohotovosť naďalej trvá.

Štrajkový výbor upozornil, že Kotuliak od decembra minulého roku prijíma alebo mení úväzky zamestnancov a v prípade, ak nedôjde k náprave situácie, možno označiť nadchádzajúce hlasovanie za voľby „mŕtvych duší“. Dekan podľa zamestnancov za posledné dva mesiace zvýšil počet oprávnených voličov o asi 40 %. Pripomína, že volený senát predstavuje najdôležitejší orgán akademickej samosprávy.

Výpoveď pod tlakom zrušil

Vedenie fakulty v Bratislave ukončilo 9. januára pracovný pomer s bývalou dekankou fakulty Máriou Bielikovou. Následne vznikla petícia, ktorá vyzvala dekana fakulty Kotuliaka, aby okamžite zrušil výpoveď Bielikovej. V utorok dekan výpoveď Bielikovej zrušil, Bieliková však nebude nekandidovať do senátu fakulty.

Dôvody a podnet, pre ktorý sa dekan rozhodol ukončiť pracovný pomer s Bielikovou, sa budú podľa rektora univerzity Miroslava Fikara riešiť v súlade s právnymi predpismi.

Reštrikcie ju podľa vedenia STU nečakajú. Rektor tiež priblížil, že voľby do zamestnaneckej časti akademického senátu fakulty budú 16. januára s ostatnými kandidátmi. Neskôr sa budú konať aj voľby na doplnenie chýbajúcich členov senátu tak, aby bol funkčný čo najskôr.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie