Správy

Ruské veľvyslanectvo v SR: Jazda Nočných vlkov nie je provokáciou. Motorkári chcú vzdať hold padlým vojakom

Veľvyslanectvo Ruskej federácie odmietlo tvrdenia, že jazda členov ruského motorkárskeho klubu Noční vlci z Moskvy do Berlína, aj cez Bratislavu, je provokáciou. Tajomník veľvyslanectva pre kultúrne otázky Sergej Čerkalin zdôraznil, že akcia bude venovaná 70. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny.

Ilustračný obrázok k článku Ruské veľvyslanectvo v SR: Jazda Nočných vlkov nie je provokáciou. Motorkári chcú vzdať hold padlým vojakom
Zdroj: TASR

„Nejde o žiadnu provokáciu. Chcú navštíviť hlavné mestá bojov a vzdať hold padlým vojakom. Plánujú prísť aj do Bratislavy, bude to 2. mája. Chcú položiť vence pri pamätníku na Slavíne. Prídu z Česka, položia vence a pôjdu ďalej do Viedne, kde tiež majú naplánované podujatia,“ uviedol Čerkalin na tlačovej konferencii v priestoroch ruského veľvyslanectva v Bratislave.

Tlačový atašé veľvyslanectva Alexej Kulagin poznamenal, že 70. výročie ukončenia druhej svetovej vojny je pre Rusko nielen sviatok, ale v prvom rade „vzdanie holdu padlým za víťazstvo a prejav úcty všetkým veteránom bez ohľadu na ich národnosť alebo náboženskú príslušnosť“.

Skúsenosť druhej svetovej vojny je podľa jeho slov aktuálna obzvlášť dnes, keď základy civilizácie „ohrozuje medzinárodný terorizmus alebo také hnutia, ako je nacizmus, neonacizmus a zjavný fašizmus, ktoré sa, žiaľ, v niektorých štátoch obnovujú“.

„Úprimne nás teší, že Rusko a Slovensko nemajú rozpory v otázke hodnotenia udalostí tých rokov, že máme jednu pravdu o druhej svetovej vojne. Dnes je našou najdôležitejšou úlohou chrániť túto historickú pravdu, ak chceme zabezpečiť mierovú a dôstojnú budúcnosť pre ďalšie generácie. Sme vďační slovenskému ľudu za uctievanie pamiatky vojakov Červenej armády – osloboditeľov. Tento vzťah sa plne prejavuje v dôstojnej starostlivosti o vojnové hroby sovietskych vojakov na území Slovenska, kde ich padlo viac ako 63-tisíc… Cením si Slovensko ako nášho tradičného a dôležitého partnera,“ ukončil Kulagin.

Prečítajte si tiež: Bratislava zatiaľ neplánuje zákázať zhromaždenie ruského motorkárskeho gangu. SDKÚ-DS nesúhlasí

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM