Alexandra Húsková Rôzne

Rodinná arteterapia: aj keď sme každý iný, vždy môžeme robiť niečo spolu

V Centre včasnej intervencie pomáhajú posilňovať vzájomné vzťahy. Základom arteterapie orientovanej na rodinu je vytvoriť priestor pre komunikáciu, dôveru, bezpečie a emocionálne porozumenie medzi členmi rodiny. S pieskom, vodou, či farbami tvoria celé rodiny.

Ilustračný obrázok k článku Rodinná arteterapia: aj keď sme každý iný, vždy môžeme robiť niečo spolu
Zdroj: Dnes24.sk

Keď ruky komunikujú

Projekt s názvom „Keď ruky komunikujú“ je zameraný na posilnenie vzájomných vzťahov medzi členmi rodiny a dieťaťom so zdravotným postihnutím alebo rizikovým vývinom raného a predškolského veku.

Arteterapia tak rodine a dieťaťu so zdravotným postihnutím ponúka priestor vyjadriť veľmi ťažko zrozumiteľné emócie, pocity, potreby, ktoré pre mnohých členov rodiny zostávajú skryté alebo ich vyjadriť nedokážu.

Cieľom projektu je ponúknuť rodinám kinetický piesok a vodu ako hlavné prostriedky expresie, komunikácie a rodinnej kooperácie, medzi doplnkové techniky patria maľba prstovými telovými a temperovými farbami a kresba.

Projekt prebieha v niekoľkých tematických stretnutiach. Všetky sú zamerané na vnímanie materiálu rukami, hľadanie možností zmeny a vhodného tvaru.

Cieľom je, aby rodina prežívala spoločné, hravé a pozitívne chvíle prostredníctvom tvorivých aktivít.

„V rámci jednotlivých tém rodiny spoločne „varia a pečú“ pomocou formičiek, tvoria z piesku a vody, skúmajú zmeny tvaru i teploty, tvoria svoj dom, používajú rôzne techniky otláčania vlastnými rukami, alebo nohami,“ opisuje arteterapiu v centre riaditeľka CVI Erika Tichá.

Všetky aktivity sú orientované na rodinu ako celok, spolu tvoria mamičky, oteckovia aj súrodenci, avšak dôležité je, že v aktivite sú zapojení všetci členovia rodiny. „Napriek tomu, že každý človek je iný, vždy je možné hľadať spôsoby ako robiť niečo spolu,“ dodáva Erika Tichá..

Prečítajte si aj: Pri otvorení centra pokrstili bublinkami kufor plný vyrobených hračiek. Kufor je symbolom cestovania za rodinami, ktoré potrebujú pomoc

Čo je centrum včasnej intervencie?

Centrum včasnej intervencie v Bratislave na Hálkovej ulici 11, vďaka finančnej podpore Nadácie VÚB v grantovom programe Nádej, od 15. júna 2015 do 23. októbra 2015 realizuje arteterapeutické stretnutia pre 6 rodín detí s rizikovým vývinom a zdravotným postihnutím raného a predškolského ve­ku.

Centrum včasnej intervencie Bratislava, je nezisková organizácia poskytujúca odborné služby, podporu a pomoc rodinám, v ktorých sa narodilo dieťa s rizikovým vývinom alebo ktoré vychovávajú dieťa so zdravotným postihnutím vo veku od 0 do 7 rokov.

Prečítajte si aj : Načo kupujete drahé inkubátory a zachraňujete deti…keď potom nás pošlete domov a nikto nám nepomôže…?

Včasná intervencia predstavuje pre rodinu podporu a pomoc poskytovanú prostredníctvom terénnej služby priamo v domácom prostredí rodiny, poprípade ambulantnej služby v priestoroch centra.

Centrum združuje odborníkov z pomáhajúcich profesií – špeciálnych/li­ečebných pedagógov, logopédov, psychológov, sociálnych pracovníkov a fyzioterapeutov, ktorí sa v spolupráci s rodinou na báze partnerského prístupu usilujú podporiť rodinu, pričom stavajú na silách a schopnostiach jej jednotlivých rodiny.

Rodinná arteterapia v Centre včasnej intervencie
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM