Rekonštrukcia mestských hradieb či zriadenie buspruhov. Víťazné projekty Občianskeho rozpočtu sú známe

Bratislavčania počas februára hlasovali o využití 50-tisíc eur na rôzne projekty, ktoré mesto podporí prostredníctvom Občianskeho rozpočtu. Magistrát prijal bezmála tritisíc platných hlasov.

Michaela Katonová
Ilustračný obrázok k článku Rekonštrukcia mestských hradieb či zriadenie buspruhov. Víťazné projekty Občianskeho rozpočtu sú známe
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk

Medzi štyri projekty sa rozdelí celkovo 50-tisíc eur. V každej kategórii je víťazný návrh s najväčším počtom hlasov. Aktuálne sa už odborné oddelenia Magistrátu hlavného mesta zaoberajú časovým harmonogramom ich realizácie.

Víťaznými projektmi Občianskeho rozpočtu na rok 2016 sú:

V kategórii Životné prostredie

  • Rozšírenie komunikácie, spevnenie okrajov a vybudovanie chodníka pre peších a cyklistov v smere na Kamzík (1285 hlasov).

V kategórii Doprava, ulice, nábrežia a verejné priestranstvá

  • Zriadenie buspruhov – napríklad na Štefánikovej, Gagarinovej, Popradskej, Lamačskej ulici či na Patrónke (1082 hlasov).

V kategórii Školstvo, kultúra a šport

  • Vyčlenenie prostriedkov na ďalšiu rekonštrukciu mestských hradieb (1433 hlasov).

V kategórii Sociálne veci, bezpečnosť a čistota

  • Vyčistenie budov od plagátov a letákov v historickom centre mesta, vrátane gafity (1131 hlasov).

Občiansky rozpočet umožňuje obyvateľom Bratislavy spolurozhodovať o využití časti prostriedkov z rozpočtu mesta. Pravidlá boli schválené 24. septembra 2014 v mestskom zastupiteľstve a celý proces obsahuje tri fázy: zbieranie podnetov od obyvateľov (burza nápadov), triedenie a hlasovanie.

Pri tohtoročnom občianskom rozpočte sa vyzbieralo celkovo 62 návrhov od občanov. Rada pre občiansky rozpočet, do ktorej boli nominovaní zástupcovia z občianskych združení, hlasovaním triedila zrealizovateľné občianske podnety, ktoré sú v kompetencii mes­ta.

Prečítajte si aj: Na rok 2016 vyčlenilo mesto v rozpočte takmer dvojnásobok financií na pomoc ľuďom bez domova

Foto ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk