Tomáš Stupavský Rôzne

Rakúsko si robí čo chce: Mesto o umiestnení utečenecov na hranici nič nevedelo

Hlavné mesto nebolo dopredu informované o tom, že v blízkosti rakúsko-slovenskej hranice, na hraničnom priechode Petržalka-Berg, dá Rakúsko vybudovať tábor pre utečencov zo Sýrie.

Ilustračný obrázok k článku Rakúsko si robí čo chce: Mesto o umiestnení utečenecov na hranici nič nevedelo
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

„Nie je povinnosťou Rakúska nás v tejto súvislosti informovať,“ povedala Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu.

Bratislava však bude v prípade potreby súčinná s ministerstvom vnútra v rámci zavedenia prípadných opatrení. Hlavné mesto budovanie tábora pre utečencov len niekoľko kilometrov od jeho centra vie pochopiť.

„Je to veľmi citlivá záležitosť. Myslím si však, že Rakúsko koná tak, aby sa vedelo vyrovnať s prichádzajúcou vlnou migrantov, ktorá v poslednom čase nabrala na intenzite,“ skonštatoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Európu podľa neho sužuje migračná kríza, a preto je potrebné sa k tomu postaviť nielen politicky, ale aj ľudsky.

Prečítajte si tiež: Na hranici Petržalka – Berg sa začal stavať tábor pre utečencov

„Je dôležité komunikovať a o súčasných problémoch rozhodovať spoločne. Európa by si mala pomáhať a riešiť situácie, ktoré sa týkajú nás všetkých,“ uviedol Nesrovnal. Ako však podotkol, je potrebné prijať také opatrenia, ktoré budú únosné pre všetky strany. „Ako pre krajinu, tak i pre občanov Bratislavy,“ spresnil.

Slovensko nechce do záležitostí Rakúska zasahovať

Ministerstvo vnútra konštatovalo, že sýrski utečenci, ktorí budú umiestnení v tábore na hraničnom priechode Petržalka-Berg, nebudú môcť prejsť z rakúskeho územia na slovenské. Ak sa žiadatelia o azyl v Rakúsku dostanú na územie SR a budú zadržaní, Slovensko ich vráti naspäť do Rakúska.

Rezort vnútra o budovaní tábora vedel v utorok 25. augusta len sprostredkovane. Taktiež uviedol, že pokiaľ ide o rozhodnutie suverénneho štátu alebo jeho organizácií, nemôže a ani nechce do týchto záležitostí zasahovať. Ministerstvo však prijme adekvátne bezpečnostné opatrenia, tak ako to už robí v prípade súčasnej migračnej vlny.

Podľa medializovaných informácií má byť tábor vo forme kontajnerových domov určený na krátkodobé umiestnenie 40 až 60 utečencov zo Sýrie. Dve tretiny ubytovaných bude takých, čo migrujú sami. Ostatnú časť majú tvoriť rodiny. Toto núdzové bývanie by tu nemalo byť umiestnené dlhšie ako tri roky. Postupne má totiž dochádzať k znižovaniu počtu azylantov. Tábor pre utečencov mal vyrásť v rakúskom Marcheggu, avšak jeho obyvatelia boli proti.

Prečítajte si tiež: OBRAZOM: Takto vyrastá utečenecký tábor na slovensko-rakúskej hranici

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM