Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Mať viac peňazí ako novoročné predsavzatie? Podľa odborníka sa to dá splniť

Nedarí sa vám splniť si ciele, ktoré ste si stanovili na nasledujúci rok? Expert radí ako na splnenie si sna, mať viac peňazí.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Mať viac peňazí ako novoročné predsavzatie? Podľa odborníka sa to dá splniť
Zdroj: TASR

S prvými sekundami nového roka si veľa ľudí stanoví ciele na najbližších 365 dní. Novoročné predsavzatia však mnohým stroskotajú už po pár dňoch. Psychológovia radia, aby sa stanovili splniteľné ciele na základe vlastných možností. Mať viac finančných prostriedkov sa však splniť dá.

Dôležité zásady

Podľa štatistík len jeden človek z desiatich svoje predsavzatia dodrží. Za nelichotivým číslom treba hľadať nesplniteľné ciele, chýbajúce návyky a pevnú vôľu. Pritom si stačí z výzvy urobiť zvyk, vytrvať a pôjde to samé. Tak je to aj v prípade zabezpečenia si financií a tvorby peňažnej rezervy.

„Dôležité je, aby si človek stanovil, koľko si reálne môže odkladať. Ideálne by to malo byť 10 % z celkového príjmu. Bez analýzy osobných financií to však možné nie je. Vďaka nej sa totiž môžeme pozrieť na reálne výdavky, splátky úverov a nájsť cestu, ako sa zbaviť nevýhodných a ťaživých zlozvykov,“ radí Dezider Krištof, špecialista na osobné financie zo spoločnosti zaoberajúcej sa osobnými a korporátnymi financiami.

Tvorba finančnej rezervy

Podľa neho podstatné je tiež pozrieť sa na svoje výdavky. Ak splátky úverov presahujú tretinu príjmu, človek sa ocitne v začarovanom kruhu. V niektorých prípadoch pomôže aj refinancovanie úveru. Najmä vtedy, ak ich má klient viac. Ale aj v tomto prípade treba mať na zreteli úrokovú sadzbu. Ak je v prípade súčasných úverov nižšia, treba hľadať ďalšie individuálne možnosti.

Pre tvorbu finančnej rezervy je nemenej dôležité vybrať si ideálny spôsob. Bankové produkty ako termínované vklady nemusia byť vzhľadom na infláciu šťastnou voľbou. Peniaze na termínovaných vkladoch zarábajú z úrokov veľmi málo, niekedy sa klient dokonca môže dostať do záporných čísiel. Ideálnym riešením tvorby finančnej rezervy je preto pravidelné či jednorazové investovanie.

Efektívne sporenie

„Cieľom efektívneho sporenia totiž nie je len odkladanie si finančných prostriedkov, ale najmä ich zhodnocovanie. Na zreteli treba mať priemernú výšku inflácie, dane a prípadné poplatky. Z toho dôvodu sú vhodné podielové fondy. Taktiež nákup (upisovanie) korporátnych dlhopisov, za ktorými stojí silná firma (tzv. emitent) vie byť vhodnou príležitosťou. Ročný výnos v ich prípade totiž prevyšuje hranicu štyroch percent, a tak klient vďaka nim začne reálne zarábať,“ uzatvára Krištof.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM