R. Blaško zostáva kandidátom na predsedu BSK

Najskôr sa vzdal kandidatúry na post predsedu BSK v prospech svojho súpera Milana Ftáčnika, neskôr svoje rozhodnutie vzdať sa oficiálne kandidatúry pozastavil.

Ilustračný obrázok k článku R. Blaško zostáva kandidátom na predsedu BSK
Zdroj: TASR

Rastislav Blaško zostáva kandidátom na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Rozhodol sa tak pre prejavenú podporu zo strany jeho voličov. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii.

Kandiduje naďalej

„Kandidujem ďalej, bez ohľadu na výsledok. Chcem posilniť veci týkajúce sa okresu Pezinok,“ skonštatoval Blaško. Ten sa pritom vzdal kandidatúry na post predsedu BSK v prospech svojho súpera Milana Ftáčnika 16. októbra v RTVS. Ftáčnik najprv poďakoval za podporu, neskôr sa rozhodol, že ju neprijme. Dôvodom boli informácie denníka Sme o tom, že Blaško v roku 2014 kandidoval do Európskeho parlamentu na kandidátke strany 7 statočných. V tom čase jej šéfoval Vladimír Gürtler, ktorý sa neskôr stal hovorcom banskobystrickej župy vedenej Marianom Kotlebom (ĽSNS).

„To mi za to nestojí, aby som dal niekomu zámienku na to, aby ma účelovo spájali s človekom, ktorý bol v spojení s niekým, kto sa neskôr stal hovorcom pána Kotlebu,“ vysvetlil svoj postoj Ftáčnik.

Blaško svoje rozhodnutie vzdať sa oficiálne kandidatúry pozastavil, keďže jeho súper odmietol akceptovať jeho podporu. „Kandidovať na kandidátke 7 statočných do Európskeho parlamentu v roku 2014 ako nezávislý kandidát neznamená byť ihneď niekoho spojencom,“ argumentoval Blaško. Ako tvrdí, po ukončení volieb do Európskeho parlamentu skončil s Gürtlerom vzájomnú komunikáciu a nemôže niesť zodpovednosť za neskoršie rozhodnutia ľudí, s ktorými nie je v žiadnom kontakte.

17 kandidátov

Na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) je v súčasnosti 17 kandidátov – deväť nezávislých, ôsmi sú nominantmi politických strán či koalícií.

Kandidátom na predsedu BSK je poslanec Národnej rady SR Juraj Droba, ktorý má podporu SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmeny zdola a Demokratickej únie Slovenska. Taktiež psychologička a predsedníčka Strany zelených Slovenska Natália Hanulíková, publicista i politik Daniel Krajcer, ktorý je kandidátom Mosta-Híd, SKOK-u a Strany zelených. Šéfom BSK chce byť aj pedagóg Marián Leinerovič s podporou Nového parlamentu, farmaceut Milan Lopašovský, ktorého navrhuje Strana moderného Slovenska. Kandidátom SNS je štátny tajomník rezortu diplomacie Lukáš Parízek. Komunistická strana Slovenska nominovala prekladateľa Jalala Suleimana a Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku kultúrno-osvetového pracovníka Andreja Trnovca.

Medzi nezávislými kandidátmi na predsedu BSK je okrem Rastislava Blaška aj starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý či bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, taktiež podnikateľ Jozef Danko i súčasný šéf kraja Pavol Frešo. Kandiduje i podnikateľ Martin Jakubec, novinár na voľnej nohe Ľubomír Huďo, starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva a IT špecialista i bratislavský mestský poslanec Jozef Uhler.

Zdroj: TASR

Odporúčame