Adriana Banásová Správy

Projekt výstavby v bývalých Vinárskych závodoch: Rača je proti

Bratislavská Rača sa opätovne obracia na Ministerstvo životného prostredia SR s námietkami, ktoré sa týkajú pripravovanej výstavby v areáli bývalých Vinárskych závodov.

Ilustračný obrázok k článku Projekt výstavby v bývalých Vinárskych závodoch: Rača je proti
Zdroj: Dnes24.sk

Starosta Rače Peter Pilinský poukazuje na to, že v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) neboli zohľadnené viaceré pripomienky mestskej časti.

Dehonestácia Nemeckého kultúrneho domu

Ako pripomína, zásadnou pripomienkou je zníženie navrhovanej intenzity zástavby. Rača prostredníctvom svojej samosprávy opätovne upozorňuje, že pripravovaná výstavba vnáša do prostredia neúmerný kontrast, medziiným vytvára bariéru v priehľadoch na Malé Karpaty.

Výstavba by podľa samosprávy takisto opticky aj funkčne zdehonestovala veľkosť a význam kultúrno-spoločenského stánku – Nemeckého kultúrneho domu. V námietkach Rača poukazuje aj na zníženie komfortu bývania obyvateľov jestvujúcich bytových domov v okolí pripravovanej stavby.

„Nebrali sa do úvahy ani naše pripomienky k zvýšeným nárokom na počty miest pre deti v materských a základných školách, či posúdenie vplyvu zvýšenej dopravy na existujúce komunikácie,“ uviedol starosta Pilinský.

Opäť nové byty

Račiansky starosta zdôraznil, že sa chce vyhnúť tomu, čo sa stalo v prípade Radničného námestia.

„Projekt, ktorý sme zdedili po mojom predchodcovi, neúmerne zaťažuje dopravu, zelené plochy, obyvatelia okolitých bytov prišli o súkromie, pokoj a vzdušnosť. Nechcem, aby sa opakovalo niečo obdobné,“ vystríha račiansky starosta.

Mestská časť sa takisto stotožňuje s pripomienkami projektu, ktoré v procese EIA podali obyvatelia Rače. Tieto podnety sa týkali dopravného riešenia, obmedzenia času či opatrení pred zvýšeným hlukom.

Investor plánuje v areáli bývalých Vinárskych závodov postaviť 476 bytov, v ktorých by malo nájsť domov 860 obyvateľov. K bytom má prislúchať 835 parkovacích miest. Názov projektu sa medzičasom zmenil z Vin Vin na Rínok Rača, zmenil sa aj názov a sídlo spoločnosti.

zdroj foto: raca.sk

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM