Rôzne

Po rokoch absencie dostanú Bratislavčania veľkolepý kultúrny stánok, sľubuje investor

Niekdajšie zjazdové centrum komunistického režimu, ktoré neskôr slúžilo aj spoločenským účelom, desaťročia chátralo bez akýchkoľvek investícií.

Ilustračný obrázok k článku Po rokoch absencie dostanú Bratislavčania veľkolepý kultúrny stánok, sľubuje investor
6
Galéria

Dom odborov v Bratislave čaká v najbližších rokoch zásadná zmena, ale prioritou ostane jeho pôvodná funkcia kultúrno-spoločenského centra. Bratislava24.sk o tom informovala Gabriela Patkolová z SKPR STRATEGIES, s.r.o.

Kvalitný verejný priestor

Inšpiratívny urbanizmus, kvalitný verejný priestor, dobré dopravné riešenie a kultúra sú hlavnými víziami medzinárodného architektonického štúdia KCAP s kanceláriami v Rotterdame, Zürichu a Šanghaji, ktoré stojí za architektúrou nového Istropolisu.

Holandské štúdio KCAP je víťazom medzinárodnej architektonickej súťaže iniciovanej spoločnosťou Immocap, ktorá je vlastníkom pozemkov pod a v okolí Domu odborov na Trnavskom mýte.

„KCAP patrí k absolútnej špičke urbanizmu a architektúry v Európe, no pre nás bol podstatný najmä ich spôsob uvažovania o mestskom priestore a výzvach tejto dôležitej lokality Trnavského mýta,“ povedal Martin Šramko, riaditeľ spoločnosti Immocap.

Invenčné urbanistické riešenie

Do prvej časti súťaže bolo oslovených 32 ateliérov zo Slovenska a Európy, z ktorých do prvého kola postúpilo sedem medzinárodných architektonických štúdií. Immocap hľadal v súťaži najmä invenčné urbanistické riešenie so zreteľom na regeneráciu kultúrno-spoločenskej funkcie a na revitalizáciu verejného priestoru, ktorého potenciál je v súčasnosti zanedbaný.

„Súťaž bola náročná nielen pre veľkú konkurenciu ateliérov vysokého kalibru, ale aj pre komplikovanú povahu územia a množstvo obmedzení s tým spojených. Bolo však cítiť, že Immocap si urobil domácu úlohu poctivo. Do užšieho výberu boli oslovené štúdiá, ktoré zdieľajú hodnoty, korešpondujúce s ich víziou a predstavami. Príkladom je aj to, že všetky zúčastnené štúdiá najskôr navštívili osobne, aby spoznali ich štýl a spôsob práce. Samotné súťažné zadanie obsahovalo detailnú historickú analýzu priestoru, strategickú víziu budúceho projektu a súčasťou prípravného procesu boli aj podnetné pracovné workshopy s možnosťou bližšieho zoznámenia sa s komplexom Domu odborov a jeho okolím,“ povedal Jeroen Dirckx, Partner v KCAP.

Dom odborov chátra

Niekdajšie zjazdové centrum komunistického režimu, ktoré neskôr slúžilo aj spoločenským účelom, desaťročia chátralo bez akýchkoľvek investícií, vynaložených do jeho prevádzky. Budova a priľahlý verejný priestor nespĺňa súčasné kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky.

Záujem o jej využitie zásadným spôsobom klesol aj zo strany organizátorov podujatí, čo má za následok pokles využiteľnosti na menej ako 10 % a prevádzkovú stratu viac ako 100-tisíc eur ročne.

Komplexný audit priestorov odhalil, že technický stav budovy Domu odborov je vo veľmi zlom stave, takmer všetky technológie sú po dobe svojej životnosti, absentuje klimatizácia, vzduchotechnika je nefunkčná a pôvodné veľkorysé interiérové riešenie s obrovskými nárokmi na prevádzku je neekonomické a nevyhovuje dnešným normám.

Využiteľnosť hlavnej sály je nedostatočná, jej fixné usporiadanie sedenia je určené len pre istý typ akcií, ktoré ju obmedzujú v ponuke kultúrnych podujatí, po ktorých sa neustále zvyšuje dopyt.

Veľká rekonštrukcia

Projekt sa aktuálne nachádza v druhej prípravnej fáze, kedy investor spolu s architektonickým ateliérom KCAP a odborníkmi z príslušných oblastí, pracuje na konkrétnejšej podobe územia, vychádzajúc z množstva podrobných analýz, auditov a štúdií, ktorými za uplynulého poldruha roka preveroval kultúrno-spoločenské potreby nášho hlavného mesta.

Do tohto kontextu pochopiteľne patrí dobré dopravné riešenie budúceho projektu a aj uvažovanie v širších súvislostiach, ktoré sa dotýkajú filiálky a budovy Tržnice, keďže sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti.

„Do projektu sme vstúpili s ambíciou priniesť Bratislave multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou výrazne väčšou, ako je súčasná a s týmto zámerom pokračujeme v prípravných prácach. Nový Istropolis bude priestorom na konanie rôznych multižánrových podujatí, vďaka flexibilnej možnosti usporiadania a najmodernejšiemu technickému a akustickému vybaveniu. Po rokoch absencie dostanú Bratislavčania veľkolepý kultúrny stánok, na ktorý budú môcť byť právom hrdí,“ povedal Martin Šramko.

Lepšie miesto na život

Viac ako 30-ročná história projektov, na ktorých sa KCAP podieľalo po celom svete dokazuje, že ich cieľom je práve vytváranie tých najlepších verejných priestorov, ktoré konkrétnym mestám a štvrtiam vdýchnu nový a pritom autentický život, s ohľadom na mierku človeka.

S rovnakým zámerom vstupujú aj do projektu v Bratislave. „Prvoradým cieľom v našich projektoch je urobiť z nefunkčných lokalít lepšie miesta na život. Pre Bratislavu a Trnavské mýto to znamená vytvoriť vitálnu štvrť, v ktorej sa bude spájať kultúrny a spoločenský život, kvalitné verejné priestory so širokým spektrom využitia, s priamym prepojením na živý parter a plochy zelene. Jednoducho príjemné mestské prostredie s diverzitou funkcií, vrátane obslužnosti a dopravnej dostupnosti, kde budú obyvatelia radi tráviť svoj voľný čas a kam sa budú opakovane vracať. To všetko v ideálnej rovnováhe, ktorá je environmentálne udržateľná a podporuje zdravý životný štýl,“ približuje Jeroen Dirckx z KCAP.

„Holandskí architekti sú v súčasnosti jednými z najinovatív­nejších lídrov v Európe v navrhovaní verejných priestorov a teší nás, že práve v spolupráci s KCAP sa môžeme pokúsiť priniesť do Bratislavy aj environmentálne riešenia, aké u nás ešte zatiaľ neboli realizované,“ povedal Martin Šramko.

Pre KCAP je to na Slovensku premiéra. „Bratislava dýcha vitalitou a ambíciou, čo pre nás vytvára vzrušujúci kontext na prácu. Oplýva tradíciou experimentálnej a vizionárskej architektúry po boku známejších historických aspektov, čo nám otvára potenciál na zaujímavý dialóg. Spolu s klientom, ktorý má ambicióznu víziu a je ochotný meniť spoločenské konvencie, sa snažíme vytvoriť kvalitnú architektúru a urbanizmus, ktoré môžu poslúžiť ako príklad budúceho rozvoja mesta a priniesť naozaj niečo výnimočné,“ dodal Jeroen Dirckx.

Istropolis na Trnavskom mýte
6
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM