Jakub Forgács Správy

Problémy pri bratislavskej Hlavnej stanici: Ľudí otravujú smeti a špina, ale aj zápach moču...

Chodníky a autobusové zastávky pri Hlavnej stanici v Bratislave zametajú každý deň. Vyše 60 percentám ľudí však na stanici vadí najmä zápach moču. Čo označili za najväčšie problémy tejto lokality?

Ilustračný obrázok k článku Problémy pri bratislavskej Hlavnej stanici: Ľudí otravujú smeti a špina, ale aj zápach moču...
Zdroj: Webnoviny.sk

Z odpadkových košov na bratislavskej hlavnej stanici denne vyvezú približne 70 kilogramov prázdnych obalov, papierov, ohorkov, plastových fliaš a iných odpadov. „Všetky odpadkové koše pritom denne vysypú štyrikrát,“ informovala hovorkyňa spoločnosti A.R.K. technické služby Ester Méraiová s tým, že osem pracovníkov každý deň čistí a zametá chodníky a autobusové zastávky a raz týždenne vyzametajú a vystriekajú aj priľahlú cestu na stanicu.

Vyše 60 percent ľudí otravuje zápach

Spoločnosť A.R.K. technické služby informovala, že mesiac po veľkom vyčistení okolia Hlavnej stanice cestujúci vnímajú čistejšie a krajšie prostredie. Spoločnosť oslovila cestujúcich priamo na stanici s otázkou, ako vnímajú úpravy okolia. Zo 154 opýtaných respondentov pozitívne zmeny podľa spoločnosti zaregistrovalo 54 percent. Respondenti si všimli najmä menej odpadkov na zemi, vyčistený priestor na trávnatej ploche medzi stromami a absenciu zápachu.

Práve zápach moču pri autobusovej zastávke predstavuje pre 62,3 percent opýtaných návštevníkov najvýraznejší problém, 57,2 percenta respondentov nechcú vidieť špinu a smeti na zemi, 26,6 percenta ľudí prekážajú nelegálne plagáty a 18,8 percenta opýtaných označilo podľa spoločnosti za problém zanedbanú zeleň a lavičky, na ktorých prespávajú ľudia bez domova.

Na stanici chýbajú aj stojany na bicykle

Cestujúci by podľa spoločnosti privítali stojany na bicykle, viac košov a miest na sedenie, príjemnú hudbu, umelecké maľby na múroch alebo namontovanie kamier. Respondenti by tiež chceli vidieť väčšie zapájanie dobrovoľníkov alebo nezamestnaných do čistiacich prác a pokuty pre ľudí, ktorí odhadzujú odpadky na zem.

Za čistenie chodníkov a ciest vedúcich k hlavnej stanici je zodpovedný magistrát, ktorý má uzatvorenú zmluvu s upratovacou spoločnosťou A.R.K. technické služby. Firma v rámci spoločenskej zodpovednosti nasadila počas 21. a 22. júna zdarma svoju techniku a 30 pracovníkov technických služieb na čistenie predstaničného priestoru. Pracovníci vyzbierali odpad, vykosili burinu, vyčistili kvetináče, odstránili nelegálne plochy pre plagáty a vystriekali chodník na autobusovej zastávke. Spoločnosť plánuje v nadštandardných službách pokračovať počas letných prázdnin.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM