Krimi

Problém, ktorý stále smrdí: Policajné vyšetrovanie pre nelegálnu skládku na Lieskovskej trvá

Policajné vyšetrovanie pre rozsiahlu nelegálnu skládku odpadov na Lieskovskej ceste v bratislavských Podunajských Biskupiciach naďalej trvá.

Ilustračný obrázok k článku Problém, ktorý stále smrdí: Policajné vyšetrovanie pre nelegálnu skládku na Lieskovskej trvá
5
Galéria
Zdroj: TASR

Policajné vyšetrovanie pre rozsiahlu nelegálnu skládku odpadov na Lieskovskej ceste v bratislavských Podunajských Biskupiciach naďalej trvá. Pre TASR to potvrdil Okresný úrad Bratislava i polícia.

Okresný úrad poukazuje v tomto prípade na firmu Vassal EKO, v súčasnosti Bratislavská recyklačná, ktorá v tesnej blízkosti skládky dotrieďuje papier a plast pre mestskú spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Bratislavská recyklačná tvrdenia úradníkov odmieta a považuje ich za nepravdivé.

Stále prešetrujú

Okresný úrad uviedol, že v máji až októbri 2018 v súčinnosti so Slovenskou inšpekciou životného prostredia realizoval kontrolu vo firme Vassal EKO, v areáli zariadenia na Lieskovskej ceste a na okolitých pozemkoch.

„Kontrolou boli zistené závažné porušenia zákona o odpadoch spoločnosťou Vassal EKO,“ tvrdí úrad. Protokol o výsledku kontroly spolu s geodetickým zameraním a správou o výške škody spôsobenej prevádzkou skládky odpadov na Lieskovskej ceste postúpil polícii, ktorá preverovala podozrenie zo zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi spoločnosťou Vassal EKO.

„Podľa dostupných informácií bol spisový materiál vrátane protokolu a jeho príloh postúpený Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru v Bratislave, ktorý vedie trestné konanie vo veci oznámeného nezákonného nakladania s odpadmi,“ spresnil úrad. Polícia pre TASR tieto informácie potvrdila s tým, že vyšetrovanie naďalej pokračuje.

Historická kopa

Okresný úrad má, ako tvrdí, jednoznačne preukázané, že skládka odpadov na Lieskovskej ceste nad úrovňou okolitého terénu vznikla po roku 2008. „Teda po začiatku činnosti spoločnosti Vassal EKO v danej lokalite. Tvrdenia spoločnosti Vassal EKO, že predmetný ‚smetný‘ kopec je starou environmentálnou záťažou, považuje Okresný úrad Bratislava za nepravdivé a zavádzajúce,“ podotkol úrad.

Podľa Bratislavskej recyklačnej je však, naopak, preukázateľne zrejmé, že tvrdenia okresného úradu týkajúce sa spájania vzniku „historickej kopy odpadov“ s činnosťou Vassal EKO sú nepravdivé a zavádzajúce.

Firma poukazuje na zápis v informačnom systéme environmentálnych záťaží. Z neho podľa spoločnosti vyplýva, že na mieste sa nachádza pravdepodobná environmentál­na záťaž.

„Vo výpise je uvedené, že jeho ostatná zmena (aktualizácia) bola vykonaná v roku 2006. Je teda zrejmé, že zápis v informačnom systéme environmentálnych záťaží týkajúci sa historickej kopy odpadov na Lieskovskej ceste nespochybniteľne existoval pred rokom 2006, teda pred vznikom spoločnosti Vassal EKO,“ skonštatovala Bratislavská recyklačná.

Foto: archív, TASR

Skládka Lieskovská cesta
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie