Tomáš Stupavský Kultúra

Priaznivci baletu sa môžu tešiť. Svetoznámy Eifman Ballet príde opäť do Bratislavy, uvedie premiéru Up & Down

Slovenské národné divadlo sa opäť stane dejiskom tanečnej udalosti, legendárny súbor Eifman Ballet z mesta bielych nocí pripravuje premiéru novej baletnej kompozície s názvom Up & Down. Privilégium premiér dostali tri metropoly – Petrohrad, Paríž, Bratislava.

Ilustračný obrázok k článku Priaznivci baletu sa môžu tešiť. Svetoznámy Eifman Ballet príde opäť do Bratislavy, uvedie premiéru Up & Down
Zdroj: TASR

V Bratislave uvedie Eifman Ballet nový titul na doskách Slovenského národného divadla počas valentínskeho víkendu 14. a 15. februára 2015. Výnimočná príležitosť vzhliadnuť nový titul z tvorivej dielne jedného z najväčších choreografov súčasnosti sa núka ako možnosť ideálneho valentínskeho darčeka.

Borisa Eifmana tematicky na novú baletnú inscenáciu Up & Down inšpiroval román Scotta Fitzgeralda Nežná je noc. Hudbu vybral z diel Georgea Gershwina, Franza Schuberta a Albana Berga, ktoré zaznejú v hudobnej produkcii slovenského skladateľa Rudolfa Pepuchu.

„Môj nový balet je tragickou a zároveň oslňujúcou kronikou duchovnej skazy človeka,“ hovorí o novej inscenácii Boris Eifman. „Je to príbeh o tom, ako sa končí večná túžba po šťastí. Nádherný a bezstarostný život sa zmení na nočnú moru. Dúfam, že nový balet prekvapí divákov a náš súbor sa predstaví z nečakanej strany,“ vyjadruje očakávania choreograf a režisér.

Prečítajte si tiež: Bratislavské Divadlo Astorka Korzo'90 sa predstaví za veľkou mlákou

Účinkovanie elitného tanečného súboru Eifman Ballet sprevádzal minulý rok v októbri v Bratislave mimoriadny záujem divákov, obidve predstavenia tanečného večera Rodin boli beznádejne vypredané. Nemenej strhujúci bude aj titul Up & Down, ktorý má podľa jeho autora predpoklady prelomového diela.

Boris Eifman (1946) sa narodil v sibírskej časti Ruska, vyštudoval konzervatórium v Leningrade. V roku 1977 bol menovaný za šéfa Leningradského baletného súboru, dnes Eifman Balletu. Medzi jeho dielami nachádzame tituly ako Don Juan a Moliére, Don Quijotte alebo Fantázie blázna, Majster a Margarétka, Karamazovovci, Onegin, Červená Giselle, Rekviem, Anna Karenina, Rodin. Je známy svojimi spracovaniami veľkých literárnych diel, ktoré sú psychologickými sondami do temných zákutí duše.

„Oslobodil som sa od konkrétnej techniky, snažím sa však vyjadriť všetko to, čo môže tlmočiť ľudské telo. Je to veľmi jemný nástroj, možnosti tela sú unikátne a zaslúžia si, aby sa rozvíjali. Nejde len o techniku. Ponárame sa do hlbín psychiky, a to sa dá vyjadriť len novým spôsobom tanca, nie klasikou, ani neoklasikou, lebo tieto techniky s psychológiou nepracujú. Myslím si, že sme našli symbiózu medzi tradičnou ruskou baletnou kultúrou 19. a 20. storočia a všetkými výdobytkami súčasnej svetovej choreografie. Tanec je jazykom budúcnosti a svetovej integrácie,“ uviedol pre médiá Boris Eifman.

Ilustračné foto.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM