Pri Dunaji vzniknú vďaka Dunajskému fondu oddychové zóny aj súvislé cyklotrasy

Na rieke by mali vzniknúť napríklad nové móla a pontóny pre malé turistické i rekreačné plavidlá, oddychové zóny či kanoe a historické člny.

Spríjemniť pohyb a pobyt na rieke Dunaj, jeho ramenách a na Malom Dunaji, v rozpätí od Bratislavy až po Komárno, je cieľom 12 projektov podporených z Dunajského fondu. V rámci tretej grantovej výzvy sa prerozdelí 63 500 eur. Informoval o tom Juraj Tedla zo Stredoeurópskej nadácie.

Pozitívne zmeny

Finančná podpora má podľa Tedlu uľahčiť činnosť organizáciám, ktoré sa už venujú rekreačno-športovým, komunitným, environmentálnym a edukačným aktivitám pri Dunaji. Na rieke by mali vzniknúť napríklad nové móla a pontóny pre malé turistické i rekreačné plavidlá, oddychové zóny pre obyvateľov a návštevníkov obcí, vyznačené súvislé cyklotrasy popri Malom Dunaji, či kanoe a historické člny. Skultivovať sa má aj areál lodenice a lodný vlek pre rekreačných vodákov.

V rámci tretej grantovej výzvy podľa Tedlu prijala nadácia 42 žiadostí o podporu, ktoré posudzovala odborná porota v dvoch postupových kolách. Vybrané projekty majú prevažne charakter malej funkčnej infraštruktúry a drobných pozitívnych zásahov do terénu.

Poslaním Dunajského fondu je prepájanie zdrojov, rôznych aktivít a spoločenstiev, ktoré pôsobia na rieke a poskytovanie priestoru pre komunikáciu a spoluprácu. „V priebehu troch grantových výziev vďaka korporátnym a nadačným donorom, ale aj individuálnym darcom podporil už dokopy 25 neziskových projektov celkovou sumou 138 000 eur,“ uzavrel Tedla.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR