Maros Palesch Rôzne

Prevencia šikanovania a domáceho násilia

Násilie je nielen každodennou súčasťou spravodajských tém, ale aj realitou súkromného života, ktorá sa prejavuje silnými emóciami: hnevom, bolesťou, smútkom, strachom a takmer stále aj pocitom hanby. Najintenzívnejšie tieto emócie prežívajú deti, na

Občianske združenie Dúhovka, ktorého cieľom je aktívne prispievať k zvyšovaniu kvality života detí, sa rozhodlo ponúknuť verejnosti možnosť diskutovať o problémoch týkajúcich sa šikany a domáceho násilia. V poslednú októbrovú nedeľu zrealizovalo prednášku spojenú s diskusiou na tému Prevencia šikanovania a domáceho násilia. Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch ZŠ Štúrova v Malackách.

Úlohu lektora a diskutujúceho prijal pán Miroslav Schlesinger, riaditeľ občianskeho združenia Spoločne proti kriminalite, ktorého skúsenosti v oblasti prevencie kriminality sú dlhodobo známe nielen nám Malačanom, ale aj obyvateľom iných miest na Slovensku.

Aula sa zaplnila deťmi, mladými ľuďmi, rodičmi, ale aj starými rodičmi. Úvodné slová patrili zástupcom občianskeho združenia Dúhovka, ktoré predstavilo zámer realizovať podobné preventívne aktivity v spolupráci s prítomnými, ako aj ďalšími partnermi počas tohto, ale aj nasledujúcich rokov. Prítomných hostí privítal aj prezident ČSFA Ján Kubovič, ktorého zverenci a ich rodičia využili príležitosť a prednášky sa zúčastnili. Potešila nás účasť mestských médií a pedagogických pracovníkov malackých škôl, ktorí prijali pozvanie a s ktorými sme prediskutovali možnosť vzájomnej spolupráce. Najviac nás prekvapila účasť rodiny, ktorá na našu prednášku pricestovala až z Bratislavy.

Počas prednášky sme deťom primeranou formou vysvetlili čo je šikanovanie a domáce násilie. Počas diskusie sa zároveň dozvedeli ako pomáhať sebe a spolužiakom. Správne odpovede na položené otázky svedčili o ich pozornosti. Viacerí z prítomných rodičov využili po prednáške možnosť prediskutovať si niektoré otázky formou osobného rozhovoru. Prednáška a diskusia trvala približne hodinu. Stretnutie nás presvedčilo, že o týchto chúlostivých témach má význam rozprávať sa. Sme veľmi radi, že na prednášku prišli deti, ale aj ich rodičia a starí rodičia, ktorí mali tak možnosť sledovať navzájom svoje reakcie na dané témy. Veríme, že sa najmä deti naučili, ako je potrebné reagovať v podobných situáciách a že budú dobrým príkladom pre svoje okolie. ** Možno aj vo Vašom okolí sú deti, mladí ľudia, alebo seniori, ktorí zažívajú niektorú formu násilia. Určite sa Vám s tým vopred nikto nezveril, pretože šikanovaním alebo domácim násilím týraná osoba o takýchto veciach zväčša nehovorí. Buďme preto k svojmu okoliu všímavejší a obráťme sa v podobných situáciách na odborníkov, pokiaľ je čas. Veď našou pomocou možno dokážeme zabrániť nejednej životnej tragédii. A nezabudnite, že 19. november je Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí.**

Zdroj: OZ Dúhovka Malacky, Jozef Halcin

beseda o sikane
1
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM