Nina Táborská Samospráva

Rekonštrukcia Predstaničného námestia sa stále nezačala. Investor žiada dodatok k zmluve

Investor Predstaničného námestia žiada o predĺženie lehôt, mesto mu hrozí vypovedaním zmluvy.

Ilustračný obrázok k článku Rekonštrukcia Predstaničného námestia sa stále nezačala. Investor žiada dodatok k zmluve
Zdroj: TASR

Telenovela s názvom Rekonštrukcia Predstaničného námestia zjavne nemá koniec. Investor s prácami stále nezačal a zdá sa, že ani tak skoro nezačne. Rekonštrukciu mala vykonať spoločnosť Transprojekt, ktorá do konca roka 2016 sľubovala na predstaničnom území vybudovať obchodné centrum s hotelom a ďalšími budovami.

„Ide o problém tohto obdobia, ktorý sa s nami ťahá už od roku 2010, pretože deň pred svojím odchodom z funkcie pán primátor Ďurkovský podpísal zmluvu, ktorá hovorí o rekonštrukcii Hlavnej stanice tak, že by mala byť vybudovaná podzemná električka do roku 2016 a keď bude táto električka vybudovaná, tak mesto odovzdá predstaničný priestor investorovi, ktorý tam postaví obchodné centrum, hotel a ďalšie budovy, ktoré komerčne zabezpečia investíciu,“ popisuje vznik problému primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik.

Mesto čaká na záruky a garancie

Aj napriek tomu, že prebehlo už niekoľko rokovaní, investor stále nestavia. Nato, aby sa projekt stihol, je nutné začať s prácami už tento mesiac. Mesto si nechalo vypracovať znalecký posudok, podľa ktorého sa projekt dá stihnúť do decembra 2016 iba v prípade, že sa začne stavať do konca septembra 2014.

„My chceme mať jasné záruky a garancie," uviedol primátor. Či je ale investor schopný do roku 2016 dokončiť svoj projekt je naďalej otázne, nakoľko tieto garancie a záruky podľa Ftáčnika mesto stále nedostalo.

Čas sa kráti

September začal a čo bude s prestavbou predstaničného priestoru bude opäť otázkou pre poslancov mestského zastupiteľstva na najbližšom rokovaní. Firma Transprojekt sa teraz snaží o zmenu dodatku zmluvy.

„Investor sa pokúša s nami dohodnúť dodatok, v ktorom by sme stanovili predĺženie toho projektu. My sme mu ponúkali pol roka, nepodpísal. Teraz by chcel predĺžiť o pol roka alebo o rok, s tým, že nám chce dať garancie, že to urobí," odpovedal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik na otázku Bratislava24.sk, kedy sa začne s prestavbou.

Podľa našich informácií má investor teraz posledný pokus, ako presvedčiť poslancov zastupiteľstva o reálnosti projektu a naplnení termínov stanovených zmluvou. Ak poslanci na zastupiteľstve schvália návrh na dokončenie stanice, investor nastúpi a začne stavať už v septembri.

"Mesto zmluvu môže vypovedať len v prípade, ak nie je možné dodržať stanovený termín skončenia rekonštrukcie. Potom by téma rekonštrukcie Prestaničného námestia bola otvorená na ďalšie rozmýšľanie, čo s ním,“ dodal primátor. To by však ešte nič nemuselo vyriešiť – samotné železnice majú s investorom zmluvu až na dobu 50 rokov.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM