ELA Rôzne Správy

PRERUŠIA vysielanie! Prvý štrajk v histórii RTVS, zamestnanci idú do ulíc Bratislavy

Štrajkový výbor RTVS vysvetľuje, že ide o ústavný štrajk, a teda sa budú pri jeho organizovaní riadiť ústavou.

Ilustračný obrázok k článku PRERUŠIA vysielanie! Prvý štrajk v histórii RTVS, zamestnanci idú do ulíc Bratislavy
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zatiaľ čo v Záhorskej Bystrici je v TV Markíza nateraz ostrý štrajk zažehnaný, iné je to Mlynskej doline vo verejnoprávnej RTVS. V pondelok 10. júna, iba deň pred začiatkom júnovej parlamentnej schôdze, bude časť pracovníkov RTVS štrajkovať. Počas pracovného času od 12.00 do 15.30 zorganizujú štrajk.

Poslanci majú na stole zákon, ktorý má nielen zmeniť názov RTVS na STVR, ale aj viaceré zmeny v organizačnej štruktúre, čo by mohlo znamenať značné zásahy vládnej moci do verejnoprávnosti a objektivity. Skloňuje sa aj slovo cenzúra, ktorú zažívala napríklad štátna televízia v Poľsku.

Zamestnanci a zamestnankyne sa preto rozhodli pre ďalší pochod resp. už výstražný štrajk spojený s verejným zhromaždením. A pocíti to aj televízia.

Počas jeho trvania prerušia prácu na tri hodiny a nebudú vstupovať do vysielania RTVS. O podujatí informovala na sociálnej sieti Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť.

„Štrajk znamená prerušenie práce. Pôjde o prvý štrajk v histórii RTVS. Po výstražnom štrajku situáciu vyhodnotíme a sme pripravení zorganizovať aj ďalšie štrajky,“ hovoria členovia Štrajkového výboru RTVS.

Chráňme slobodu médií

Štrajkujúci sa na pochode presunú od budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1 v Bratislave smerom k ministerstvu kultúry, ktorému šéfuje ministerka SNS Martina Šimkovičová. Prídu pred budovu na Námestí SNP 33. Práve tam o 12:30 začne protestné zhromaždenie s účasťou verejnosti.

„Na zhromaždení zaznejú požiadavky štrajkového výboru, ktorý reprezentuje zamestnancov a spolupracovníkov RTVS. Na zhromaždení vystúpia tiež osobnosti, ktoré za slobodu slova a demokratické hodnoty bojovali v minulosti. Odkaz Novembra ´89 si nestačí každoročne pripomínať. Keď sú sloboda a demokracia ohrozené, musíme o ne opätovne bojovať,“ informuje iniciatíva.

Organizátori dodávajú, že na to, aby bolo možné využiť všetky zákonné možnosti na kolektívny odpor voči rušeniu RTVS, zostáva už len niekoľko dní.

„Ak sa nepostavíme proti tomuto pokusu o likvidáciu verejnoprávnej televízie a rozhlasu, veci naberú raketový spád. Plánované legislatívne zmeny ohrozia redakčnú a tvorivú nezávislosť zamestnancov a spolupracovníkov RTVS. Táto situácia postaví pred neriešiteľné etické dilemy pri každodennom fungovaní inštitúcie aj ostatné profesie, vrátane výrobných a vysielacích zložiek. Podobnú skúsenosť už máme z minulosti,“ upozorňujú iniciátori.

Sme s Vami, buďte s nami,“ odkazuje RTVS.

Bratislava RTVS protestný pochod
3
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM