Alexandra Húsková Rôzne

Pred 74 rokmi vyšlo na Slovensku Nariadenie o právnom postavení židov, tzv. Židovský kódex

Slovenská republika si 9. septembra 2015 pripomenie Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý sa zaraďuje medzi pamätné dni. V tento deň sa koná aj podujatie s názvom "Čítanie mien obetí holokaustu" v DPOH.

Ilustračný obrázok k článku Pred 74 rokmi vyšlo na Slovensku Nariadenie o právnom postavení židov, tzv. Židovský kódex
Zdroj: TASR

V roku 2015 prejde 74 rokov odvtedy, ako vláda slovenského štátu 9. septembra 1941 vydala Nariadenie o právnom postavení židov, známe ako Židovský kódex.

Približne 100 mien židov, ktorí sa stali obeťami holokaustu, po prvý raz prečítali slovenské osobnosti 9. septembra 2009 v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Išlo o ľudí z prvej vlny deportácie, do ktorej bolo zahrnutých vyše 57.000 židov.

„Všetkým obetiam holokaustu treba prinavrátiť ľudskú dôstojnosť a k nej v prvom rade patrí meno. Keď už nemajú hrob, keď nevieme, ako boli ponížení, akým príšerným spôsobom boli zavraždení v koncentračnom tábore, tak im dajme aspoň ich meno,“ povedala novinárka Ľuba Lesná, autorka idey čítania mien na celoslovenskej úrovni.

Prečítajte si aj: Obete holokaustu pripomínajú ďalšie pamätné kamene Stolpersteine. V Bratislave ich nájdete na Štúrovej, Tolstého a Klariskej ulici

Podujatie posledné dva roky organizuje Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem (ICEJ), Magistrát hlavného mesta SR Bratislava, Dokumentačné stredisko holokaustu a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

Účinkovať budú osobnosti verejného a kultúrneho života, medzi inými primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, predseda ÚZ ŽNO Igor Rintel, speváčka Zuzana Homolová, biskup Apoštolskej cirkvi Ján Lacho, historik Ivan Kamenec, hudobník Braňo Jobus, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský a ďalší.

Podujatie sa uskutoční v priestoroch Mestského divadla P.O. Hviezdoslava na Laurinskej 19 v Bratislave so začiatkom o 18:00 hod. Vstup je voľný.

9. september – Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) 31. októbra 2001 schválili návrh zákona, ktorý určil nový pamätný deň SR. Stal sa ním 9. september – Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

Spoločné vyhlásenie ku Dňu obetí holokaustu a rasového násilia aj k prejavom extrémizmu a neznášanlivosti prijali 6. septembra 2006 členovia parlamentu. Vo vyhlásení, ktoré predložil vtedajší predseda NR SR Pavol Paška, poslanci odsúdili všetky prejavy extrémizmu a rasovej neznášanlivosti.

Vyhlásenie podporilo 112 zo 140 prítomných poslancov. Zdôraznili, že SR ako zvrchovaný štát so suverénnou vládou je schopná samostatne čeliť akýmkoľvek prejavom extrémizmu a etnickej neznášanlivosti.

Čo bolo obsahom Židovského kódexu?

Vláda slovenského štátu vydala 9. septembra 1941 Nariadenie o právnom postavení židov, známe ako Židovský kódex. Išlo o súhrnné spracovanie právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovského obyvateľstva.

Židovský kódex v 270 paragrafoch ustanovil na Slovensku osobitný právny režim občanov židovského vierovyznania, ktorí tak stratili občianske práva.

O rok neskôr sa prikročilo k deportáciám židovských občanov do vyhladzovacích táborov. Nariadenie, nadväzujúce na dovtedy prijaté obmedzenia a zákazy, zásadne obmedzovalo občianske, náboženské a základné ľudské práva židov.

Židovský kódex, vypracovaný podľa nacistického vzoru, patril medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe.

Pamätník holokaustu vybudovaný v Bratislave na mieste, kde pôvodne stála synagóga, slávnostne odhalili 28. augusta 1997. Jeho autorom je akademický sochár Milan Lukáč, úpravu priestranstva vrátane Steny spomienok navrhol architekt Peter Žalman.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM