KAW Rôzne Správy

Povodňová vlna rieky Morava sa ženie na naše územie. Kde hrozia záplavy?

Na spodných úsekoch rieky, v oblasti mesta Malacky a na sútoku s Dunajom pod Devínom, sa očakáva kulminácia najskôr v sobotu vo večerných hodinách.

Ilustračný obrázok k článku Povodňová vlna rieky Morava sa ženie na naše územie. Kde hrozia záplavy?
Zdroj: Polícia SR - Trnavský kraj

Neprestávajúci dážď má otrasné následky. Stúpajú hladiny riek, hasiči a ostatní záchranári sú v pohotovosti. Kritickou je aj situácia u našich českých susedov. Zrážky zvýšili hladinu rieky Morava tak, že ide o 50-ročnú povodeň. Voda stále stúpa a ženie sa na západ Slovenska, kde má kulminovať už dnes (16.10.). Informoval o tom portál imeteo.sk.

Extrémne ohrozenie

V obci Strážnice na Hodonínsku dosiahla hladina rieky Morava prietok viac ako 730 metrov kubických za sekundu, čo je hranica pre úroveň 50-ročnej povodne. „V Strážniciach sa hladina rieky Morava dostala až na úroveň extrémneho ohrozenia na takmer 700 cm, pričom priemerná výška hladiny dosahuje 200 cm,“ píše imeteo.sk

Voda rieky Morava zaplavila predovšetkým lesy a polia. So živlom bojujú tiež niektoré obce juhu Moravy. Väčšie obce a mestá na Morave ochránili pred veľkou vodou protipovodňové hrádze.

Voda sa zdvihne aj v Devíne

Povodňová vlna sa aktuálne ženie na naše územie. Už včera (15.10.) dosiahla hladina rieky Morava v Moravskom Svätom Jáne a v Kopčanoch úroveň 3. povodňového stupňa.

Pre vysokú hladinu Moravy je už uzavretý hraničný priechod Moravský Svätý Ján – Hohenau an der March. Predpokladá sa, že rieka bude na svojich horných úsekoch na našom území kulminovať dnes (16.10.) okolo poludnia.

„Na spodných úsekoch rieky Morava, v oblasti mesta Malacky a na sútoku s Dunajom pod Devínom, sa očakáva kulminácia najskôr v sobotu vo večerných hodinách,“ uvádza imeteo.sk.

Najvyššia výstraha

Hladiny riek na tokoch Malých Karpát sa včera (15.10.) čiastočne upokojili. „Na ich horných úsekoch je ustálenosť až pokles, na dolných úsekoch ešte prebiehajú kulminácie, a to na stanici Svätý Jur na Šurskom kanáli,“ informuje SHMÚ na svojom webe.

Hydrológovia SHMÚ vydali hydrologické výstrahy 1. až 3. stupňa. Pre okresy v povodí Moravy, hornej Nitry a Hornádu je vydaný najvyšší 3. stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňami.

Výstrahy môžete priebežne sledovať na stránke www.shmu.sk.

Takáto je situácia v rakúskom Hohenau:

Posted by Samuel Majtinek on Thursday, October 15, 2020
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM