Utorok 23. júl 2019 Oľga  28 °C
Rôzne

Podporte farmárov, ktorí do Bratislavy prišli bojovať za splnenie svojich požiadaviek

Dobrí ľudia privítali farmárov raňajkami a pomáhajú im. Polícia poslala zásahovú jednotku na obrnenom vozidle a farmárom dáva fúkať.

Ilustračný obrázok k článku Podporte farmárov, ktorí do Bratislavy prišli bojovať za splnenie svojich požiadaviek
18
Galéria

Farmárov, ktorí prišli do Bratislavy protestovať, čakali ráno na Tyršovom nábreží raňajky od slušných ľudí, ktorí si uvedomujú, že farmári nás potrebujú rovnako ako my potrebujeme ich.

Podporte našich farmárov

„Farmári, najmä tí z východu, majú dlhé roky problémy s tým, že ich agresívni konkurenti oberajú o dotácie, o úrodu, o pôdu. Niektorí boli aj terčom fyzických útokov, či vyhrážania sa. Polícia a iné orgány činné v trestnom konaní nekonajú. Ministerstvo a Pôdohospodárska platobná agentúra na ich podnety často nereagovali. Z týchto a iných dôvodov sa farmári sto dní po zverejnení svojich problémov, a najmä po ich neriešení, rozhodli zorganizovať protestnú jazdu traktorov do Bratislavy za splnenie svojich požiadaviek,“ uviedla pre portál ĽudiaĽuďom.sk Bratislavčanka Zuzana Suchová.

„Protestu sa zúčastnilo viac ako 100 farmárov na úkor svojho času, ktorý mali stráviť na poliach. Pohonné hmoty a iné náklady na 60 traktorov si platia sami, pričom 800 km hore-dole z Košíc vyjde na jeden traktor najmenej za 500 eur. Podporme ich spolu,“ vyzýva Zuzana.

Protestujúci farmári na traktoroch vyrazili z Michaloviec do Bratislavy v pondelok a po ceste sa k ním pripojili aj farmári z ďalších miest. Do Bratislavy dorazili v utorok, kedy sa „utáborili“ na Tyršovom nábreží pri Dunaji. „S obmedzenou možnosťou hygieny a jedla, spia v autách alebo len tak na zemi. Dobrí ľudia ich vítajú a pomáhajú im. Polícia poslala zásahovú jednotku na obrnenom vozidle a dáva farmárom fúkať,“ dodala Zuzana.

Prispejte farmárom na cestu

Farmári pritom bojujú nielen za seba, ale aj za slušnejšie Slovensko ako také, za nastolenie práva a spravodlivosti pri rozdeľovaní dotácií a prideľovaní pôdy. Spoločne im môžeme pomôcť aspoň tým, že prispejeme na časť nákladov na pohonné hmoty a pneumatiky potrebné na protestnú jazdu do Bratislavy a späť domov na polia.

Prispieť môžete TU.

Protestnou jazdou sa farmári rozhodli apelovať na urýchlené riešenie ich roky sa vlečúcich problémov, ktoré spísali v Košickej výzve. Z nej považujú za kľúčové vytvorenie špecializovaného vyšetrovacieho tímu, ktorý prešetrí prípady utláčaných farmárov, ďalej zabezpečenie toho, aby Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah.

Za kľúčové považujú tiež vytvorenie korektných a transparentných pravidiel prideľovania pôdy. Počas protestu budú tiež upozorňovať na dôležitosť malých a stredných farmárov.

Farmári v Bratislave
18
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk