Nina Táborská Kultúra

Počuli ste o nezámom záchrancovi Židov z Bratislavy? Dozviete sa o ňom na novej výstave

V Dvorane Ministerstva kultúry v Bratislave čaká na návštevníkov zaujímavá výstava pod názvom Aron Grünhut - bratislavský patriot, bojovník za ľudské práva, neznámy záchranca židov. Pozrieť si ju môžete do 29. septembra.

Ilustračný obrázok k článku Počuli ste o nezámom záchrancovi Židov z Bratislavy? Dozviete sa o ňom na novej výstave
Zdroj: TASR

„Kým Oskar Schindler a Nicolas Winton sú svetoznámi záchrancovia Židov, v tomto meste žil neznámy muž, ktorý pomohol veľa Židom dostať sa na slobodu do Izraela,“ povedal veľvyslanec Štátu Izrel na Slovensku Alexander Ben-Zvi.

„Som rád, že táto výstava rozšíri povedomie o odvážnom Aronovi Grünhutovi, ktorý riskoval vlastný život, aby pomohol iným,“ dodal Ben-Zvi.

V medzivojnovom období sa Aron Grünhut v rodnej Bratislave venoval obchodovaniu s rôznym tovarom a istý čas vlastnil židovskú jedáleň. Bol členom Obchodnej a priemyselnej komory, funkcionárom ortodoxnej židovskej náboženskej obce.

Viedol Chevra Kdiša – židovské pohrebné bratstvo, bol členom predstavenstva Židovskej nemocnice a viacerých dobročinných spolkov.

Návštevník výstavy sa dozvie, že Aron Grünhut v roku 1939 organizoval ilegálny lodný transport do Palestíny dvoma parníkmi. Aj keď komplikovaný transport trval 83 dní, vďaka nemu sa zachránilo 1365 židovských utečencov zo Slovenska, Maďarska, Rakúska a Čiech.

„Jeho život je priam hollywoodský trhák. Svoje odhodlanie a organizačné nadanie venoval záchrane iných, preto sa musel skrývať. Prežil plnohodnotný život a 40 rokov od jeho úmrtia si ho takto pripomíname,“ konštatoval riaditeľ Slovenského národného archívu Radoslav Ragač, ktorý je s Martinom Mózerom autorom výstavy.

„Bolo to namáhavé dvojročné pátranie po živote tohto obetavého a aktívneho človeka i skvelého obchodníka. On ani vo vlastnej knihe o židovstve v Bratislave z roku 1972 vydanej v Tel Avive nespomína svoje záchranárske aktivity. Tie by ostali zabudnuté,“ uviedol Mózer.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM