Maros Palesch Rôzne

Plná poľná na bicykloch alebo petržalská mobilizácia v sobotu

BRATISLAVA - PETRŽALKA, 07.07.2011. Zažiť atraktívnu jazdu na bicykli cez bojové zákopy a vojenské bunkre v Petržalskom obrannom opevnení pozdĺž hranice s Rakúskom s možnosťou stať sa členom Klubu priateľov petržalských vojenských bunkrov môžu Brati

Jazda na historických vojenských bicykloch bude túto sobotu 9. júla 2011 od 10,00 hod. Uskutoční sa pri príležitosti 73.výročia Mobilizácie 1938. Neoddeli­teľnou súčasťou československej armády v rokoch 1937– 1938 bol totiž aj cyklistický prápor, ktorý bol odhodlaný brániť svoju vlasť do posledného vojaka.

Občianske združenie „Zachráňme petržalské bunkre“ Mestská časť Petržalka, Qnad Extrém team Petržalka zakladá aj „Klub priateľov petržalských bunkrov“. Členom klubu priateľov petržalských vojenských bunkrov sa môže stať každý, kto má rád vojenskú históriu a rekreačné športovanie na bicykli. Vlastniť vojenský bicykel nie je však podmienkou.

Zraz cyklistov: sobota 9. júl 2011 o 10,00 hodine pod Starým mostom z petržalskej strany.

Dĺžka trasy: 15 km, potrvá približne 5 hodín. Vítaní sú jazdci vo vojenských uniformách, maskáčoch. Vhodná je v sobotu aj pevná obuv, baterka, nožík a dobrá nálada. Do batohu si nabaľte vojenskú stravu ( špekáčiky, klobásky, zeleninu ).

Atraktívna trasa cyklojazdy povedie spod Starého mosta cez Viedenskú cestu po nádhernej prírodnej scenérii Pečnianského lesa. Nebude chýbať zastávka a preskúmanie podzemia bunkrov BS – 1, BS – 2, BS – 3, BS – 4 spojená s výkladom ,,Vedomosti o vojenskej minulosti“.

Ďalšia časť trasy povedie pohraničnou cestou smer hranica Berg bunker BS – 7 a  bunker  BS – 8 Vojenské múzeum, Kopčianska ul. – opekanie je možné na ohnisku. Počas prestávky možno navštíviť Vojenský historický cintorín z 1. svetovej vojny.

Cykloetapa ,,Oslaďme si život“ znamená, že jazda pokračuje smerom do Rakúskeho Kittsse do veľkopredajne obľúbenej „Čokočárdy“.

Cyklojazda bude následne pokračovať smerom do bunkrov BS – 9, BS – 10, BS – 13, BS – 14 a posledný na trati je bunker č.15 na ostrove Zuzana.

Cyklojazda naspäť po hrádzi sa končí pod Starým mostom.

Kolónu cyklistov budú ochraňovať a sprevádzať vojaci Slovenskej armády na historických bojových vozidlách. Každý účastník cyklo-podujatia je zodpovedný za vlastnú bezpečnosť! Na počasí nezáleží. Zmeny sú vyhradené !

**Cieľom cyklistických podujatí pre širokú verejnosť a rodiny s deťmi je splniť vôľu občanov, podporiť vybudovanie novej bezpečnej cyklotrasy a náučného chodníka popri bývalej železnej opone, vojenských historických bunkroch a napojenie cyklotrasy na Záhorie, ako aj medzinárodnú cyklotrasu do Rakúska – cez Kopčiansku ulicu smerom do Maďarska. **

Zdroj + foto: MČ Bratislava – Petržalka, Mária Grebeňová-Laczová

BIKE_MOBILIZACIA
2
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM