Správy Samospráva

Petržalka si chce nevyužívanú budovu na Znievskej prenajať alebo odkúpiť

Podmienkou však je, že mestská časť by ju v budúcnosti využívala pre potreby materskej alebo základnej školy, komunitné centrum alebo inú verejnoprospešnú funkciu.

Ilustračný obrázok k článku Petržalka si chce nevyužívanú budovu na Znievskej prenajať alebo odkúpiť
Zdroj: Petržalské noviny

Dlhé roky nevyužívanú budovu bývalej škôlky na Znievskej ulici v bratislavskej Petržalke si chce mestská časť prenajať alebo odkúpiť za jedno euro od jej vlastníka, ktorým je Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Musela by však slúžiť pre potreby materskej alebo základnej školy, komunitné centrum, denný stacionár alebo zariadenie pre seniorov, zariadenie opatrovateľskej služby, verejný park či inú verejnoprospešnú funkciu. Predkupné právo by pritom mal kraj. Rozhodli o tom petržalskí poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva.

Zbúrajú budovu?

Starostu Vladimíra Bajana v tejto súvislosti požiadali, aby začal rokovania o podmienkach prevodu alebo prenájmu nehnuteľnosti s vedením BSK. Zároveň má začať rokovania s predsedom kraja Pavlom Frešom o dotácii pre mestskú časť na riešenie jej havarijného stavu. Budova je totiž v nevyhovujúcom stave aj pre nebezpečný azbest v stenách.

Ako riešenie sa zvažuje jej zbúranie, ktoré by však vyšlo zhruba na 200-tisíc eur. Tie ale miestna samospráva vo svojom rozpočte nemá, kraj áno. Informáciu o tom, ako rokovania dopadnú, má starosta Bajan predložiť poslancom na najbližšie rokovanie.

Bajan uznesenie možno nepodpíše

Petržalský starosta však celú problematiku budovy bývalej škôlky vníma skôr ako predvolebnú kampaň pred blížiacimi sa krajskými voľbami. „Tento nácvik má skôr politický, ako vecný charakter. Odmietam byť rukojemníkom volebných hrátok,“ skonštatoval Bajan s tým, že bude zvažovať, či schválené uznesenie podpíše. Považuje ho totiž za prizákonné.

Argumentuje tým, že samospráva žiadnu oficiálnu žiadosť na prenájom alebo predaj budovy zo strany jej vlastníka neeviduje, iba akési mediálno-verbálne vyjadrenia. „Nemôžeme nútiť vlastníka predať alebo prenajať niečo, čo nechce a navyše sa zaviazal, že to zrekonštruuje,“ myslí si Bajan. Za schodnejšie, jednoduchšie, rýchlejšie a efektívnejšie riešenie považuje to, aby budova zostala v majetku kraja, ktorému by ale mestská časť pomohla získať pozemok pod ňou, ktorý v súčasnosti vlastní hlavné mesto.

Najprv treba vyriešiť pozemok

Podľa predsedu BSK Pavla Freša je prioritou vyriešenie majetkových vzťahov ohľadom pozemku, ktorý by mal prejsť z mesta na kraj. Preto víta deklarovanie súčinnosti petržalskej samosprávy, ktorá chce pomôcť kraju pozemok získať do jeho vlastníctva. Upozorňuje totiž, že ak by pozemok ostal mestský a budova by ostala kraju alebo by ju získala mestská časť a následne by sa zbúrala, ostal by len pozemok, ku ktorému by nemal žiadny vlastnícky vzťah ani BSK, ani miestna samospráva.

Až po vyriešení pozemku sa podľa neho môže začať riešiť samotná budova bývalej škôlky, či už by ostala kraju, alebo by ju získala mestská časť. „Keď má Petržalka vlastný projekt, nech sa páči. Môže dať žiadosť k nám a na 100 percent im to za symbolickú sumu prenajmeme. To znamená typický model Cvernovka alebo Stará jedáleň,“ povedal Frešo. Prípadný predaj alebo prenájom by síce muselo odsúhlasiť krajské zastupiteľstvo, predseda kraja ale nevidí dôvod, že by takýto materiál cez poslancov BSK neprešiel. Kraj však bude žiadať jasnejšie formulovanie zámeru zo strany mestskej časti.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM