Petíciu za zákaz hazardu už podpísalo viac ako 135-tisíc ľudí
Petíciu za zákaz hazardu dnes odovzdali do podateľne magistrátu. Vyzbierané petičné hárky predložili magistrátu hlavného mesta, kde bude prebiehať ich kontrola.
Do podateľne bratislavského magistrátu dnes poobede (29. júna 2016) odovzdali petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste, pod ktorú sa podpísalo 136.139 ľudí. Petíciu spustil minulý rok primátor Bratislavy a starostovia jej mestských častí.
Iniciatívu zdôvodnili tým, že výskyt hazardu i počet kasín a herní v hlavnom meste presiahol únosnú mieru. Poukázali pritom na sociálne problémy i rozvrat rodín, ktoré prináša patologické hráčstvo.
V stredu 29. júna ju preto už chcú jej zástupcovia priniesť na rokovanie mestských poslancov a následne ju odovzdať do podateľne bratislavského magistrátu. Potvrdil to starosta bratislavského Lamača Peter Šramko.
Na to, aby bola petícia úspešná, bolo potrebné získať podpisy od 30 percent dospelých Bratislavčanov, čo je asi 106-tisíc obyvateľov. Vyzbierané petičné hárky sa predložia magistrátu hlavného mesta, kde bude prebiehať ich kontrola.
„Po ich odkontrolovaní a vydaní stanoviska, že petícia je v súlade so zákonom a má dostatočný počet podpisov, sa predloží do mestského zastupiteľstva na vyjadrenie mestským poslancom,“ informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.
Následne sa môže začať proces vypracovania všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zrušení hazardu na území mesta Bratislava.
Obec by si mala sama povedať, čo chce
Po schválení a vydaní VZN sa od dátumu jeho účinnosti nebudú vydávať nové licencie na prevádzkovanie hazardných hier na území hlavného mesta.
Licencie, ktoré boli udelené pred účinnosťou VZN, budú naďalej platné do doby skončenia ich platnosti. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal chce, aby obec sama mohla povedať, že si v istej lokalite hazardné hry neželá.
„To znamená, aby si prostredníctvom VZN obec mohla obmedziť vznik zariadení s hracími automatmi na svojom území,“ vysvetlila Skokanová.
Podľa zákona o hazardných hrách teraz hlavné mesto udelí individuálnu licenciu žiadateľovi, ktorý predloží úplnú žiadosť a preukáže splnenie podmienok ustanovených zákonom.
„Ak prevádzkovateľ splní všetky zákonné podmienky, hlavné mesto mu individuálnu licenciu musí vydať. Bratislava i iné obce tak v boji s hazardom ťahajú za kratší koniec,“ podotkla hovorkyňa.
Hazard presiahol únosnú normu
Petíciu proti hazardu v hlavnom meste spustili primátor Bratislavy a starostovia mestských častí 28. mája 2015. Iniciatívu zdôvodnili tým, že výskyt hazardu i počet kasín a herní v hlavnom meste presiahol únosnú mieru. Poukázali pritom na sociálne problémy i rozvrat rodín, ktoré prináša patologické hráčstvo.
Asociácia zábavy a hier a Asociácia prevádzkovateľov videohier dlhodobo tvrdia, že iniciátori petície sledujú skôr politické ciele ako záujmy občanov mesta.
Hovorkyňa jednej z popredných spoločností vo výhernom hracom odvetví Dominika Lukáčová v januári uviedla, že ešte minulý rok bolo prijaté memorandum medzi prevádzkovateľmi herní, v ktorom sa zaviazali, že počet herní sa zvyšovať nebude.
„Ak ľudia, organizátori tejto petície majú pocit, že je ich veľa, tak ich zvyšovať nebudeme. Prevádzky, ktoré zaniknú, nebude nahrádzať žiaden nový prevádzkovateľ. Ten trh sa uzavrel,“ povedala Lukáčová. Výsledkom tohto kroku podľa nej je, že k začiatku roka 2016 je o 1 200 výherných prístrojov menej, než tomu bolo doteraz.
Čítajte aj: Prívrženci občianskej iniciatívy Zastavme hazard hľadajú podporu aj u voličov
Ilustračný obrázok