Michaela Katonová Správy

Petície za zastavenie hazardu boli vo volebný deň úspešné v štyroch z ôsmich miest

Takmer deväťdesiattisíc podpisov vyzbierala iniciatíva Zastavme hazard po tom, čo v sobotu 5. marca zorganizovala podpisovú akciu pred volebnými miestnosťami. Petície boli úspešné v Bratislave, Galante, Ružomberku a v Levoči. V ďalších štyroch mestách zatiaľ dostatok podpisov nevyzbierali.

Ilustračný obrázok k článku Petície za zastavenie hazardu boli vo volebný deň úspešné v štyroch z ôsmich miest
Zdroj: Dnes24.sk

Petícia pokračuje na internete ďalej. Informovali o tom zástupcovia iniciatívy Zastavme hazard počas stretnutia na Hviezdoslavovom námestí.

„Tak, ako zákon umožňuje slobodne podnikať, umožňuje ľuďom slobodne povedať, že s istými formami podnikania nesúhlasia,“ za iniciatívu sa vyjadril Jozef Melicher. Ľudia podľa neho povedali hazardu jasné nie. V ďalších mestách akcie naďalej pokračujú.

Petíciu v Bratislave vypísal primátor a starostovia všetkých mestských častí. Starosta Lamača Peter Šramko to vníma ako pozitívny krok. „Nechceme mať vedľa našich chodníkov tieto nebezpečné herne,“ povedal Šramko. Nariadenie bude teraz prerokúvať mestské zastupiteľstvo. „Všetky mestské časti budú musieť zhodne postupovať, aby výsledok nenapadol prokurátor,“ dodal Šramko.

Asociácie zábavy a hier tvrdí, že nejde o vôľu ľudu

Petičné akcie iniciatíva rozbehla už minulý rok. Väčšinu podpisov však vyzbierali až počas volebného dňa. „Výsledok nie je vôľa ľudu, ako to bolo prezentované. Za trištvrte roka sa nepodarila pozbierať ani tretina týchto podpisov,“ uviedla Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier.

Petícia podľa nich prebiehala násilným spôsobom. „Ja to nevidím ako slobodné rozhodnutie občanov. Akákoľvek petícia, ktorá by sa začala v deň volieb, by bola úspešná,“ dodala Lukáčová.

Petičné akcie sú podľa prevádzkovateľov herní v rozpore s viacerými zákonmi. Chcú sa preto obrátiť na Generálnu prokuratúru. „Existujú vážne podozrenia, že na petičných hárkoch sa nachádzajú duplicitné podpisy či podpisy neexistujúcich osôb,“ povedal zástupca prevádzkovateľov Juraj Danielis.

Bratislavská akcia bola podľa Danielisa spojená s kandidujúcimi politikmi a predstavuje porušenie volebného moratória.

V Bratislave rozpočtový výpadok zo zrušených herní dosiahne zhruba 2,5 milióna eur ročne. „Podobne ako v Česku, Maďarsku či Poľsku rastie hrozba veľkých arbitrážnych sporov, v ktorých si prevádzkovatelia budú vymáhať ušlé zisky a náhrady za zmarené investície," dodal Danielis.

Zákaz hazardu by podľa Lukáčovej znamenal stratu zamestnania pre štrnásťtisíc ľudí v tomto priemysle, ale viedol aj k rozvoju čierneho hazardu. Otázka čierneho hazardu je podľa Melichera z iniciatívy Zastavme hazard vecou polície. Asociácia zábavy a hier dúfa v kompromis. Cestou je podľa oboch strán najmä regulácia.

Prečítajte si tiež: Prívrženci občianskej iniciatívy Zastavme hazard hľadajú podporu aj u voličov

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM