Tomáš Stupavský Rôzne

Opustené stánky sú v Bratislave ako „päsť na oko“. Dá sa ich zbaviť?

V našom hlavnom meste sa už pomaly nenachádza ani jedno námestie, či zástavka MHD, kde by sa nestál opustený a zdevastovaný stánok. Objekty, ktoré doslova chátrajú a „špatia“ celé okolie, sa bohužiaľ nedajú len tak ľahko odstrániť. Proces likvidácie nevyužívaných stánkov je veľmi zdĺhavý.

Ilustračný obrázok k článku Opustené stánky sú v Bratislave ako „päsť na oko“. Dá sa ich zbaviť?
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

Určite každý z vás už v centre Bratislavy, ale aj na jej okraji, naďabil na stánok, ktorý nikto nevyužíva a na svojom mieste stojí zatvorený už celé roky. Okrem estetickej chybičky krásy, spomínané objekty priťahujú zlodejov a bezdomovcov, ktorí radi devastujú už aj tak zúbožené stánky. Kto je vlastne za ne zodpovedný? Ako ich odstrániť? V prvom rade by to mal spraviť majiteľ. Až potom zodpovednosť preberá mestská časť.

„Opustené stánky, to je skutočne nočná mora každej mestskej časti. V prvom rade sú za ne zodpovední majitelia. Ak sa stánok zatvorí a následne už dlhší čas sa v ňom nevykonáva žiadna činnosť, mestská časť začne pátrať po vlastníkovi. To však väčšinou býva veľmi zdĺhavé,“ povedala pre Bratislava24.sk petržalská tlačová tajomníčka Michaela Platznerová.

Nie vždy sa majiteľ nájde

Následne sú zasielané výzvy vlastníkom a prevádzkovateľom stánkov PNS, občerstvenia, ovocia a zeleniny, tabakových a iných výrobkov, aby preukázali vzťah k objektu alebo pozemku pod ním, predložili platné užívacie povolenie alebo rozhodnutie stavebného úradu o predĺžení užívacieho povolenia, resp. zdokladovali vlastníctvo k predmetnej stavbe.

Ak stavebný úrad zistí, že stánok je nelegálnou stavbou, začne konanie o dodatočnom povolení stavby, prípadne o jej odstránení.

„Problémom je, že vypátrať majiteľa sa nie vždy podarí a mnohokrát sa nám výzvy vracajú s tým, že sa adresát nenašiel. Niektoré firmy už ani neexistujú takže následná likvidácia stánku môže trvať aj niekoľko mesiacov, prípadne rokov,“ uviedla Platznerová.

Ak vám teda vadí opustený stánok vo vašom okolí, nahláste svoju sťažnosť na miestny úrad, ktorý sa pripomienkou začne zaoberať a následne riešiť odstránenie nechceného objektu.

Zdroj foto: odkazprestaros­tu.sk

Opustené stánky
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM