Streda 24. júl 2019 Vladimír  23 °C
Ľuba Lesná Samospráva

Odpočty starostov: Peter Pilinský je pyšný na rekonštrukcie, ale aj na záchranu vinohradov

Tentoraz so starostom Rače Petrom Pilinským.

Ilustračný obrázok k článku Odpočty starostov: Peter Pilinský je pyšný na rekonštrukcie, ale aj na záchranu vinohradov
Zdroj: Dnes24.sk

Doteraz na anketu odpovedala starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová, starostka Starého Mesta Tatiana Rosová, starostka Devína Ľubica Kolková a starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Čo sa vám z vašich predsavzatí podarilo splniť, na čo ste obzvlášť pyšný?

Som veľmi hrdý na to, že sa nám podarilo zrealizovať a začať realizovať všetkých šesť veľkých projektov v rámci ISRMo a to konkrétne:

- Na Karpatskom námestí sa v rámci regenerácie upravia chodníky, osadí sa nový mobiliár, lavičky, sedacie segmenty, pribudne nová pergola, sadové a parkové úpravy, verejné osvetlenie a multifunkčné ihrisko s umelým trávnikom. Projekt stojí 303 – tisíc eur s DPH.

- Základná škola na Tbiliskej ulici prešla v posledných dvoch rokoch kompletnou rekonštrukciou, čím sa táto škola zaradila medzi najkrajšie zákaldné školy v Bratislave. Pribudol k nej aj pekný a všestranný športový areál. Rekonštrukcia stála niečo viac ako 600 tisíc eur.

- Cez leto mestská časť kompletne zrekonštruovala materskú školu na Tbiliskej ulici. Na celej budove sa vymenili okná, dvere, zateplil sa obvodový plášť, sú tam nové svietidlá, sociálne zariadenia, rozvody teplej a studenej vody a terasa. Rekonštrukcia stála 456 392 eur.

- V roku 2013 sa úplne vynovila škôlka na Plickovej, kde pribudol aj krásny nový dvor. Suma za túto rekonštrukciu bola takmer 380 tisíc eur.

- Práve v tomto období sa začala s obnovou a rozširovaním kapacít škôlky na Gelnickej, kde po ukončení prác pribudnú nové triedy pre niekoľko desiatok žiakov. Projekt stojí takmer 450 tisíc eur.

- V najbližšom čase sa začne tiež s rozsiahlou rekonštrukciou schátranej budovy bývalých jasličiek na Plickovej ulici, ktorá sa vo finále zmení na Denný stacionár pre seniorov za 338 tisíc eur s DPH.

Ďalej som rád, že v roku 2014 sme boli úspešní aj v druhom veľkom europrojekte, keďže začiatkom tohto roka schválilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dotáciu na vybudovanie Malokarpatsko-šúrskej cyklomagistrály JURAVA medzi obcami Rača, Vajnory a mestom Svätý Jur vo výške 617 493 eur.

Ešte v júni rozhodli račianski poslanci o prenájme pozemkov na výstavbu multifunkčného športového areálu na Černockého ulici súkromnému investorovi. Na mestských pozemkoch, ktoré Rača dostala do správy, tak v budúcnosti bude stáť krásny multifunkčný areál so zimným štadiónom, bazénovým komplexom, tenisovými kurtami či multifunkčným ihriskom. Zachovaná pritom zostane aj stolnotenisová hala či BMX dráha, ktorá sa nachádza v areáli.

V júli sme začali s veľkou rekonštrukciou amfiteátra v Knižkovej doline, ktorý od júla prechádza kompletnou rekonštrukciou. Sumu za rekonštrukciu sa v rámci verejného obstarávania podarilo vysúťažiť na 350 962 eur, čo je o 200 tisíc eur menej ako sa pôvodne rozpočtovalo. Definitívne ukončenie prác vrátane sadových úprav a obnovy zelene je naplánované na máj 2015.

Po rozsiahlej rekonštrukcii má Rača nový zberný dvor na ulici Pri Šajbách. Náklady celej rekonštrukcie boli financované združením finančných prostriedkov hlavného mesta vo výške 80 000 eur a mestskej časti Rača vo výške viac ako 20 600 eur. Zberný dvor obsluhuje spoločnosť OLO, a.s, pre verejnosť je k dispozícii podľa nového prevádzkového režimu až trikrát v týždni.

Na septembrovom mestskom zastupiteľstve som dopomohol záchrane pomerne veľkého územia vinohradov v račianskom chotári. Mestskí poslanci odhlasovali, aby sa nevyužívané vinice prenajali vinohradníkom, ktorí prejavia záujem o ich dlhoročné obrábanie. Vinohrady od mesta si prenajali títo račianski vinári: Ivan Holík (26 árov) a Miloš Máťuš (1,2 ha). Spoločnými silami tak zabránime ďalšiemu chátraniu a pustošenia vinohradov a tiež ďalšej možnej zástavbe v tomto území.

Opravili sme v Rači cesty, zrekonštruovali sme detské ihriská, urobili bezbariérové priechody pre chodcov, vyčistili sa račianske potoky, odstránili sa čierne skládky atď.

Čo sa vám naopak nepodarilo a mrzí vás to?

Mrzí ma, že sme nestihli dotiahnuť do konca tému nájomných bytov. Ostatné projekty máme rozpracované a pracujeme na nich.

Ako ste vylepšili život:

Rodinám s deťmi?

Rozsiahlymi rekonštrukciami a obnovami školských a takmer všetkých predškolských zariadení a vybudovaním nových detských ihrísk. (Detailnejšie spomínam vyššie.)

Nezamestnaným?

Zriadili sme sociálnu výdajňu, ktorá každé dva týždne vydáva sociálne slabším obyvateľom potraviny a základné veci pre život.

Dôchodcom?

Pre dôchodcov pravidelne organizujeme rôzny kultúrny program a výlety do zahraničných partnerských miest. Ako som už spomínal, práve začíname rekonštrukciou schátranej budovy po bývalých jasličkách na Plickovej ulici, ktorý by sa do júna 2015 mal premeniť na krásny denný stacionár pre seniorov. (Spomínam vyššie.)

Psíčkarom?

Zriadili sme dva veľké voľné výbehy pre psov a organizujmeme pre psíčkarov workshopy s odborníkmi z oblasti výchovy a prevýchovy psov.

Bicyklistom?

Spomínaná JURAVA, unikátna cyklotrasa (spomínam vyššie).

Podnikateľom – živnostníkom?

S malými podnikateľmi spolupracujeme v podstate stále, priebežne sa s nimi stretávame a počúvame ich nápady, prípadne pripomienky. Počas najväčších podujatí v Rači – HODY a VINOBRANIE majú račiansky podnikatelia k dispozícii prezentační stánok a my ako MČ sa ich snažíme všemožne podporovať a propagovať.

Budete opäť kandidovať za starostu? Ak áno – prečo?

Áno, kandidujem opäť na starostu, pretože staviam na výsledkoch mojej práce a viem, že cesta k trvalým a veľkým úspechom vedie len cez kontinuitu a dokončenie začatého. Za štyri roky sa nedá stihnúť všetko a keďže už teraz viem, čo ďalej by sa v Rači malo diať, čo vybudovať a čo opraviť, oprávňuje ma to uchádzať o priazeň voličov aj v ďalšom volebnom období.

Mestská časť však už v tomto období pracuje na ďalších projektoch. Okrem iného chce dokončiť revitalizáciu Námestia A. Hlinku a bývalého kina Nádej. Plánuje sa pustiť aj do rekonštrukcie historickej pamiatky – Koloničovej kúrie.

Veľkou výzvou zostáva už schátraná budova bývalej základnej školy na Plickovej ulici, ktorú plánuje mestská časť dostať od mesta do svojej správy a zriadiť tam materskú, základnú aj strednú školu pod jednou strechou.

Rača plánuje zreštaurovať budovu Nemeckého kultúrneho domu kvôli lepšiemu využitiu jeho veľkolepých a krásnych priestorov. Taktiež naďalej plánuje pokračovať v rekonštrukcii materských škôl, ako ďalšia v poradí príde na rad škôlka Pri Šajbách, kde sa okrem opráv plánuje opäť rozšírenie kapacít škôlky.

Zdroj: Dnes24.sk