Rôzne

Odborníci diskutovali o novej nemocnici v Bratislave. Malo by to byť špičkové pracovisko

V Bratislave sa konala prvá odborná diskusia na tému novej nemocnice. Mala by priniesť odpovede na otázky, kde by mala nemocnica stáť a ako by mala fungovať, ale aj to, aký rozsah zdravotnej starostlivosti bude poskytovať a aký dosah na jej fungovanie bude mať štát.

Ilustračný obrázok k článku Odborníci diskutovali o novej nemocnici v Bratislave. Malo by to byť špičkové pracovisko
Zdroj: Dnes24.sk

Nová bratislavská nemocnica by mala fungovať ako celok, to znamená pre vedecký výskum, ako kampus ale aj na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Týmito slovami otvoril lekár Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Valerián Potičný prvú odbornú diskusiu o výstavbe novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Organizátorom diskusie bolo BSK. Zúčastnili sa jej zástupcovia odbornej verejnosti, akademickej obce, krajskí poslanci ale aj študenti Lekárskej fakulty UK a študenti stredných zdravotníckych škôl aj gymnázií v pôsobnosti kraja.

„Nová nemocnica na Slovensku sa nestavia každý deň a nemôže nám byť jedno, akým spôsobom ovplyvní naše budúce desaťročia. Jednak výučbu študentov, jednak vedecký výskum a jednak poskytovanie zdravotnej starostlivosti v tejto oblasti,“ povedal lekár samosprávneho kraja MUDr. Valerián Potičný, MPH. Nemocnica by podľa neho mala fungovať ako celok a malo by to byť to najšpičkovejšie na Slovensku, čo môže vzniknúť.

„Tu je veľká obava z toho, keďže súkromný investor by mal toto urobiť, prevádzkovať a manažovať, či dokáže vôbec, keďže je to veľmi finančne náročné, tieto požiadavky na novú nemocnicu skĺbiť a dodržať,“ doplnil Valerián Potičný. Ako zároveň dodal, pred 30 rokmi, keď sa počítalo s výstavbou Rázsoch, boli deklarované viaceré veci, a to: nemocnica, univerzitné pracoviská, kampus ako zázemie pre študentov, vedecké pracoviská a možnosť rozvoja oblasti, pretože nevieme, ako bude zdravotníctvo vyzerať o 20–30 rokov.

„Motivuje nás hlavne to, aby, ak sa bude robiť takýto obrovský projekt, tak existovala preňho dôvera a podpora verejnosti, a tá sa dá dosiahnuť len tým, že takáto debata odborníkov sa stane zrozumiteľná aj pre širšiu verejnosť a ľudia si budú môcť vybrať,“ zdôvodnil zorganizovanie diskusie k výstavbe novej nemocnice bratislavský župan Pavol Frešo.

Ako zároveň župan dodal, od tejto odbornej diskusie si sľubujú najmä to, že sa odhalí podstata, a aby si ľudia nielen v Bratislave, ale všade na Slovensku mohli byť istí, že táto najšpičkovejšia koncová nemocnica bude slúžiť nielen im, ale aj celým ďalším generáciám.

Odbornej diskusie sa zúčastnili zástupcovia akademickej obce i odbornej verejnosti: zástupcovia z Ministerstva zdravotníctva SR, Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, Slovenskej akadémie vied, Lekárskeho odborového združenia, Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, bratislavského magistrátu a tiež zástupca Health Policy Institute.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM