Nina Táborská Krimi

Obvineného policajta, známeho z kontroverzného videa, prepustili z väzby

Bratislavský policajt Ľuboš Tiefenbach, známy zo zverejneného videozáznamu, v ktorom nasadzoval putá mladej žene, a ktorého obvinili zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, prepustil súd z väzby v Leopoldove na slobodu. Rozhodol o tom vo štvrtok 11. decembra Krajský súd v Bratislave.

Ilustračný obrázok k článku Obvineného policajta, známeho z kontroverzného videa, prepustili z väzby
Zdroj: TASR

„Krajský súd v Bratislave na neverejnom zasadnutí vo štvrtok 11. decembra zamietol sťažnosť okresného prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava V zo dňa 3. decembra, ktorým prepustil obvineného z väzby na slobodu. Podľa senátu odvolacieho súdu dôvody tzv. kolúznej väzby pominuli. Poškodené osoby, ako aj rozhodujúci svedkovia vo veci už opakovane vypovedali, preto dôvodná obava z možného ovplyvňovania svedkov pominula. Rozhodnutie je právoplatné,“ uviedol hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

Policajt bol vo väzbe od konca októbra, keď ho rovnako vzal do väzby Okresný súd Bratislava V a následne na začiatku novembra zamietol pôvodne KS v Bratislave sťažnosť obvineného voči rozhodnutiu nižšieho súdu. Ako prvá o prepustení Ľuboša Tiefenbacha z väzby na slobodu informovala televízia JoJ a tiež portál čas.sk.

O obvinení príslušníka polície informovala 24. októbra hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová. Policajtovi hrozí väzenie na tri až osem rokov.

„Vyšetrovateľ Inšpekcie Ministerstva vnútra SR obvinil z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a obmedzovania osobnej slobody Ľuboša Tiefenbacha (1974). Policajt mal použiť donucovacie prostriedky a predviedol za účelom zistenia totožnosti dve osoby, hoci neboli splnené zákonné podmienky na takýto služobný postup,“ povedala Dobiášová.

Pripomenula, že policajt bol zaradený na útvare Pohotovostnej motorizovanej jednotky krajského policajného riaditeľstva v Bratislave.

Hovorkyňa ďalej uviedla, že podľa policajných zistení obvinený zastavil auto, v ktorom sedela vodička so svojou dcérou a vypýtal si doklady totožnosti a doklady potrebné na vedenie motorového vozidla. Dostal ich a potom chcel vidieť povinnú výbavu auta, a tak sa s vodičkou presunuli k zadnej časti vozidla.

„Počas služobnej činnosti mal na vodičku kričať, vulgárne sa voči nej vyjadrovať a bezdôvodne vyhrocovať komunikáciu, pričom mal narušiť aj jej osobnú zónu, keď k poškodenej bezdôvodne pristúpil a kričiac na ňu sa priblížil tesne k jej tvári. Na čo medzi nimi došlo k drobnému kontaktu, keď ho ona reflexívne odtlačila zo svojej bezprostrednej blízkosti,“ uviedla Dobiášová.

Obvinený mal podľa nej túto situáciu využiť na neodôvodnené použitie donucovacích prostriedkov, a to hmatov a chvatov.

„Potom mal dať pokyn svojmu kolegovi, aby jej nasadil putá. Putá mali nasadiť aj jej dcére a pod zámienkou zistenia totožnosti ich následne predviedli na obvodné oddelenie,“ dodala v piatok Dobiášová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM