Obnovená monumentálna maľba Mier bola poslednou v Petržalke
Poslednú monumentálnu maľbu Mier na petržalskom paneláku sa podarilo zachrániť vďaka iniciatíve Martina Kleibla. Celkovo bolo malieb v Petržalke sedem, no v roku 2014 skončilo pod zateplením domu dielo s troma bežcami od Ota Luptáka.
Autorom výtvarného návrhu maľby bol Jozef Porubčin a v roku 1985 ju realizoval horolezec Stano Marton. V tom čase bol výber umelcov, ktorý mohli vytvoriť dielo na fasáde domu, pod taktovkou komisie zloženej z architektov, výtvarníkov, predstaviteľov mesta a Slovenského fondu výtvarných umení.
Pri výstavbe sídliska Petržalka v rokoch 1973 až 1990 platil zákon, podľa ktorého muselo byť vyčlenené isté percento na umelecké dotvorenie. Z tohto obdobia sa dodnes zachovali rôzne sochy, fontány či plastiky. Súčasťou spomínaného umeleckého dotvorenia boli aj monumentálne maľby. Vznikali na štítových stenách 12-poschodových panelákov. Plnili nielen umeleckú funkciu, ale boli aj dobrým orientačným bodom.
Tento fenomén je špecifický len pre Petržalku. Nič podobné sa nenachádza ani v okolitých krajinách.
Viac ako dvojročná iniciatíva Martina Kleibla dospela do úspešného konca. „Na obnovu maľby prispela Nadácia Tatra Banky, Slovenská národná galéria a verejnosť prostredníctvom internetovej zbierky,“ povedal Martin Kleibl pre Bratislava24.sk. Tento fotograf už minulý rok preukázal svoju spätosť s Petržalkou, keď vydal turistického konduktora s názvom Petržalka – prekvapivý sprievodca mestskou časťou.
Obyvatelia paneláku na Osuského ulici sú teda jediní, ktorým maľba ostala. Martin Kleibl potvrdil, že ich reakcie boli pozitívne a jeden obyvateľ na obnovu dokonca prispel. „Samotná práca na paneláku trvala tak osem až desať dní čistého času,“ dodal Martin Kleibl.
Mohlo by vás zaujímať:
V Petržalke zachránia poslednú panelákovú maľbu spred 30 rokov
OBRAZOM:Prvá petržalská plaváreň je už hotová. Nerezové bazény, sauny a aj tobogán čaká kolaudácia